Teknoloji

Nokia, Eski Güzel Günlerine Dönüş Yapıyor

\"nokiaCep telefonu pazarının devlerinden ve yakın zamana kadar lider konumunda olan Nokia, eski güzel günlerine dönüş yapıyor.

Nokia’nın 2012’nin dördüncü çeyreğine ait finansal sonuçları açıklandı. Buna göre şirket toplam 10,73 milyar dolar gelir, 585 milyon dolar kör elde etti. Dördüncü çeyrek rakamları, Windows Phone işletim sistemine sahip telefonlarla bir çizgi tutturmaya çalışan Nokia’yı sevindirecek kadar iyi.

Bu olumlu satış rakamlarının arkasında Lumia serisinden cihazların bulunuyor olması şaşırtıcı değil. 2012’nin üçüncü çeyreğinde 2,9 milyon adet satılan Lumia’ların satışı dördüncü çeyrekte önemli ölçüde artarak 4,4 milyona ulaştı. Şirket, satışlarının zayıf olduğu ABD’de 2012’deki aynı çeyreğe göre satışlarını %40 artırarak 700 bin cihaz sattığını söylüyor. Nokia’nın 2012’de sattığı toplam Lumia sayısı ise 14,3 milyon.

Cep telefonu satışları yıldan yıla 335,6 milyondan %74 düşerek 86,3 milyona gerilerken \”akıllı cihaz\” kapsamındaki cihazlar (Sybmian ve Windows Phone’lu cepler), yıldan yıla 35,1 milyondan %81 düşerek 6,6 milyona geriledi. Şirketin Symbian işletim sisteminden tamamen vazgeçmesi bakalım süreci ne yönde etkileyecek.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın