Teknoloji

Mürekkep Kartuşları Ne Kadar Dayanır?

\"yazici-modelleri\"Geçmişte üreticilerin her biri mürekkeplerinin kaç sayfa çıktı için yeterli olacağını hesaplamak için farklı yöntemler kullanıyordu. Bu nedenden ötürü, üreticinin hesaplama için kullandığı yöntemin gerçekçi olduğuna inanmanız gerekiyordu. Farklı üreticilerin verdiği mürekkep dayanma değerlerine bakarak karşılaştırma yapmak olanaksız hale geliyordu.

Neyse ki son yıllarda durum değişti ve artık tüm büyük mürekkep üreticileri, mürekkep kartuşunun dayanma süresini hesaplamak için ISO 24711 standart testini kullanıyor. ISO testinde aynı örnek belge esas alındığı için farklı üreticilerin mürekkeplerini kıyaslamak kolaylaşıyor.

Her ne kadar bu test kıyaslama açısından faydalı olsa da yazdırabileceğiniz sayfa sayısı büyük oranda çıktılardaki yoğunluk oranına göre değişim gösteriyor. Örneğin en yüksek kalite seçeneğiyle A4 boyutunda renkli fotoğraf çıktıları alırsanız mürekkep kısa süre içinde tükenebilir. Kısa metinler içeren sayfalar kullanırsanız kartuş çok daha uzun süre dayanır.

Bütün yazıcılarda “taslak modu” olarak geçen bir seçenek bulunur. Bu modda, kullanılan mürekkep miktarı ciddi anlamda azalır. Baskı kalitesi de belirgin biçimde düşer ama harika bir maliyet azaltma yöntemidir ve çöpe atmadan önce sadece bir kez okuyacağınız belgeler için ideal seçenek olarak karşımıza çıkar. Yazdırma aşamasında Özellikler düğmesine tıklayarak taslak modunu seçebilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap!

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d