Teknoloji

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli?

\"yazici-modelleri\"Yazıcı seçmek korkutucu bir iş gibi görünebilir. Ucuz bir yazıcı mı olmalı yoksa daha pahalı bir modele yatırım yapıp birkaç sene işinizi görecek olanı tercih mi etmeli? Lazer mi yoksa mürekkep püskürtmeli mi? Sadece yazıcı mı yoksa hepsi bir arada mı?  Satın alma kararını etkileyen seçenekler listesi bu şekilde uzayıp gidiyor. Bununla birlikte ne aradığınızı biliyorsanız uygun yazıcı seçmek baş ağrısına neden olmamalı. Bu makalede bilmeniz gereken tüm detayları açıklıyoruz. Satılmakta olan farklı tipten yazıcıları ele alıyor, avantajlarını ve eksi yönlerini gözden geçiriyoruz.

Alışveriş sitelerinde veya mağazalarda yazıcı aramadan önce ne tür çıktı alacağınıza karar vermeniz iyi olur. Bu ilk adımı atlamazsanız gözden geçirmeniz gereken model sayısı ciddi anlamda azalacak, sadece ihtiyacınızı karşılayan modellere odaklanip boşuna zaman harcamayacaksınız.

Öncelikle ilk aşamada lazer ve mürekkep püskürtmeli modelleri arasından seçim yapmanız gerekiyor. Düşük fiyatları ve esnekliklerinden ötürü ev kullanıcıları için büyük oranda baskın seçenek olan mürekkep püskürtmeli yazıcıların büyük kısmı yüksek kaliteli siyah beyaz ve renkli baskı sunabiliyor. Bununla birlikte kullanıldığında toplam maliyet beklenenden yüksek olabilir. Genelde işletme odaklı olarak kabul edilen lazer yazıcılar ise son zamanlarda giderek artan oranda evlere girmeye başladılar. Her ne kadar ilk satın alma masrafı mürekkep püskürtmeli yazıcılara kıyasla yüksek kalsa da mürekkep yerine kullanılan tonerler ile sayfa başına maliyet daha düşük kalıyor. Bu sebepten ötürü uzun vadede ortaya çıkan toplam maliyet düşeceği için ilk baştaki yüksek satın alma bedeli kabul edilebilir oluyor.

Elbette lazer yazıcılarla ilgili eksi noktalarda var. Bunların içinde en belirgin olanı renkli fotoğraf baskıları için ideal olmamaları. Grafikler ve diğer görseller açısından sorun yok ama lazer teknolojisi yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için ideal değil. Tonerlerin değeri yüksek olsa da birden fazla alınması gerekiyor ki bu durumda değiştirme işlemi pahalı hale geliyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et