Teknoloji

Mars Helikopteri Ingenuity Hakkında Bilmedikleriniz

Mars Helikopteri Ingenuity, NASA tarafından ilk kez başka bir dünyada kontrollü uçuş testi yapmak için kullanılan bir teknoloji gösterisi oldu. Perseverance gezgini ile beraber Mars’a gönderilmişti.

NASA’nın Perseverance adlı aracı 18 Şubat 2021 tarihinde Mars’a indiğinde, bir yolcu taşıyordu: Mars hava sahasında uçmak için tasarlanmış ilk helikopter, Ingenuity.

Mars Helikopteri Ingenuity, Perseverance gezginine bağlı Kızıl Gezegenin yüzeyine taşınan küçük, otonom bir uçak. Misyonu, doğası gereği deneysel olup Perseverance aracının bilim misyonundan tamamen bağımsızdır. Bu deneysel test uçuşları sırasındaki performansı, gelecekteki Mars görevleri için küçük helikopterleri dikkate alma ile ilgili kararlarda yardımcı olacak. Robot keşif görevlerinde, araziyi yukarıdan inceleyerek veya alet yüklerini taşıyan tamamen bağımsız bir bilim aracı olarak destek rolünü yerine getirebilecek. Havada uçuş yapılması, bilim insanlarına bir bölgenin jeolojisi hakkında yeni bir bakış açısı kazandırır. Hatta bir gezici araç gönderemeyecek kadar dik veya kaygan alanlara bakılmasına izin verir. Uzak gelecekte, astronotların Mars’ı keşfetmesine bile yardımcı olabilir.

Mars Helikopteri Ingenuity Hakkında

Proje yalnızca bir teknoloji gösterisidir. Eski yaşam belirtilerini arayan ve daha sonraki görevlerle Dünya’ya potansiyel dönüş için tüplerdeki kaya ve tortu örneklerini toplayan Mars 2020 / Perseverance görevini desteklemek için tasarlanmamıştır.

Mars helikopteri, üç başarılı uçuşun ardından teknoloji gösterisini tamamlamıştır. 19 Nisan 2021’de Ingenuity havalandı ve yerden yaklaşık 3 metre yüksekliğe tırmandı. Kısa bir süre havada süzüldü, bir dönüş tamamladı ve sonra yere indi. Bu büyük bir dönüm noktasıydı. Mars’ın son derece ince atmosferindeki ilk güçlü, kontrollü uçuşuydu. Aslında Dünya’nın ötesindeki herhangi bir dünyada bu bir ilk uçuştu. Bundan sonra, Mars helikopteri giderek daha uzak mesafelere ve daha yüksek irtifaya sahip ek deneysel uçuşları başarıyla gerçekleştirdi.

Ingenuity, teknoloji demosu tamamlandıktan sonra, gelecekteki gezginlerin ve hava kaşiflerinin birlikte nasıl çalışabileceğini keşfetmek için yeni bir operasyon tanıtım aşamasına geçiş yapıyor.

Mars Helikopteri Anahtar Görevler

 • Mars’ın ince atmosferinde güçlü bir uçuş kanıtlamak. Kızıl Gezegen düşük bir yerçekimine sahiptir (Dünya’nın yaklaşık üçte biri). Atmosferi sadece % 1 kalınlığındadır ve bu da kaldırma kuvvetini oluşturmayı çok daha zor hale getirir.
 • Küçültülmüş uçuş teknolojisini göstermek. Bu, helikopterin havalanacak kadar hafif olması için yerleşik bilgisayarların, elektronik parçaların ve diğer parçaların küçültülmesini gerektirir.
 • Otonom çalışmak. Ingenuity, bataryalarını şarj etmek için güneş enerjisini kullanacak ve soğuk Mars gecelerinde çalışma sıcaklığını korumak için dahili ısıtıcılara güvenecek. Gezici aracılığıyla Dünya’dan gelen komutları aldıktan sonra, her bir test uçuşu, Mars Helikopteri görev denetleyicilerinden gerçek zamanlı giriş olmadan gerçekleştirilir.

Mars Helikopteri Anahtar Özellikleri

 • 1,8 kg ağırlığındadır.
 • Güneş enerjisiyle çalışır ve kendi kendine şarj olur.
 • Kablosuz iletişim sistemi vardır.
 • Ters yönde dönen bıçaklar, yaklaşık 2.400 rpm’de döner.
 • Bilgisayarlar, navigasyon sensörleri ve iki kameraya (bir renkli ve bir siyah-beyaz) sahiptir.
 • 90 saniyeye kadar, bir seferde yaklaşık 300 metre mesafeye ve yerden yaklaşık 10 ila 15 fit yüksekliğe kadar uçabilir.
 • İnsan kontrolü olmadan kendi başına uçabiliyor, yani otonomdur.

Mars Helikopteri Boyutları

 • Yükseklik: yaklaşık 19 inç (0,49 metre)
 • Rotor sistemi aralığı: yaklaşık 4 fit (1,2 metre)

Program Yönetimi

Mars 2020 Projesi ve Mars Helikopteri Teknolojisi Gösterimi, Güney Kaliforniya’daki Caltech’in bir bölümü olan Jet İtme Laboratuvarı (JPL) tarafından NASA’nın Bilim Misyon Müdürlüğü, Washington için yönetiliyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et