Teknoloji

Küçük Bir Hastane Robot Sayesinde Kapanmaktan Kurtuldu

Kansas kırsalında 25 yataklık kapasitesi olan ve 2700 kişilik bir kasabaya hizmet veren Hamilton County Hospital’ın CEO’su Bryan Coffey, 2013 haziranında görevi aldığında hastanede hiç doktor bulunmamaktadır, hemen bir hekim ve kardiyolog işe aldıktan sonra InTouch tıbbi doktor robotunu hastaneye kazandırır.

Hastane artık robotları özel bakım gerektiren hastalar için ve dermatoloji ve pediyatri doktorlarına hızlı ulaşım ve uzaktan tedavi için de kullanmaktadır. Hastane CEO’su “Bu robot sayesinde 180 derecelik bir dönüş yaşadık, %40 daha fazla hastaya bakabiliyoruz ve karımız %15 arttı” diye belirtmiştir.

Bu robot ile bir hemşire, hastanın örneğin, ayak bileklerinde şişme olup olmadığını kontrol edebiliyor, reflekslerini test edebiliyor. Robot, steteskopu istediğiniz yere koyabiliyor ya da hastanın göz bebeklerinin dilatasyonunu kontrol edebiliyor. Ayrıca sabit vital bulguları da görebiliyorsunuz. Robot aynı zamanda ultrason gibi temel cihazlara da bağlanabiliyor.

tıbbi robot

Hastane CEO’su şu açıklamaları da yapıyor:

Hastalar arasında bir memnuniyet anketi yaptık. Öncesine kıyasla robot hastaneye getirildikten sonra hastaların tedavilerinden daha memnun olduklarını gözlemledik. Benzer teknolojiler sayesinde evlerimizin rahatlığında, uluslararası düzeyde uzmanlar tarafından incelenebilir ve tedavi olabiliriz. Tüm zaman ya da mekan kısıtlamalarına takılmadan uygulanabilir kapsamlı bir sağlık hizmeti de alabiliriz. InTouch tarafından geliştirilen robot, aile ve sağlık personeli arasındaki ilişkiyi değiştirebilir.

Bu önemli gelişmeden sonra şu bilgileri de vermeden yapamayacağım:

14 Yılda 144 Ölüm İçeren Robotik Cerrahi

Araştırmacılar, FDA’nın 2000’den 2013’e kadar uzanan 10,000’den fazla olay raporuna baktığında, robotların 144 hastanın ölümüne ve 1.391 hastanın yaralanmasına karıştıklarını keşfetti.

Ölüm içeren raporların çoğunda hastanın neden öldüğüyle ilgili çok az bilgi paylaşıldı. Burada, insan hatası, robotta bir sorun ya da cerrahide doğabilecek riskler olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi yok.

Araştırma, “Minimal invazif cerrahi için robotik sistemlerin yaygın olarak kabul edilmesine rağmen, ihmal edilmeyecek sayıda teknik zorluk ve komplikasyon hala yaşanıyor” dedi.

Robotlar, jinekoloji ve üroloji prosedürleri sırasında iyi performans gösterirken, karmaşık kardiyotorasik ve baş-boyun cerrahisinde daha fazla hata gösterdi.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et