Teknoloji

HP Dizüstü Bilgisayar Model Numarası Nasıl Bulunur?

Bu makalede, bir HP dizüstü bilgisayarına ait model (ürün) numarasını nasıl bulabileceğinizi anlatacağım. Bu numarayı, cihazını servise verirken onu özel olarak tanımlamak için veya bir donanım aygıtı (örneğin pil) ile uyumlu olup olmadığını anlamak için kullanabilirsin. Bu bilgi ürün numarası, SKU veya parça numarası olarak da bilinmektedir. Bilgisayarımız için doğru sürücüleri indirmek veya destek belgelerini bulmak için bu numarayı kullanırız.

HP Dizüstü Bilgisayar Model Numarası Bulma Yöntemleri

1- Sistem Bilgisi Aracını Kullanın

Windows + R

Windows tuşunu basılı tutarken aynı anda R harfine basın. Bu kısayol tuşları Windows bilgisayarımızda “Çalıştır” penceresini açar.

Bunu, işletim sistemi Windows 7 veya üstü olan bilgisayarlarda, önce sağ tuşla Başlat menüsüne ardından Çalıştır seçeneğine tıklayarak da yapabiliriz.

Çalıştır

Çalıştır penceresi açıldığında “Aç:” başlığının sağındaki metin kutusuna msinfo32 yazın. Ardından Tamam düğmesine tıklayın.

Bunu yaptığınızda, bilgisayar modeline özel detayları içeren Sistem Bilgisi penceresi açılacaktır.

Model Numarası

“Sistem SKU’su” bölümünü bulun. Bu bölüm, Sistem Bilgisi sayfasının orta kısmına yakın bir yerdedir. “Sistem SKU’su” metninin sağında görüntülenen numara, HP dizüstü bilgisayarınızın model (ürün) numarasıdır.

SKU numarasını not almayı unutmayın! Bu bilgiyi, dizüstü bilgisayarınız için bir sürücü yazılımı ya da bir donanım araştırırken kullanmak için veyahut bir teknik servise verdiğinizde, gerekli doğru bilgiye ulaşılmasını garanti eder.

2- HP Support Assistant ile Bulun

HP Support Assistant ile bilgisayar ürün numarası

Windows’ta, HP Support Assistant öğesini arayın ve açın. Uygulama bilgisayarınıza yüklü değilse HP Support Assistant web sitesinden en son sürümü indirin.

Kontrol Panelim sekmesinde, ürün adı, ürün numarası ve seri numarasını gözden geçirmek için bilgisayarınızı bulun.

3- BIOS’u Kullanarak Bulun

BIOS
  1. Bilgisayarınızı kapatın.
  2. Güç düğmesine basın. Hemen ardından ESC tuşuna tekrar tekrar basın. Bir başlangıç menüsü ekrana gelene kadar tuşa basmaya devam edin.
  3. F1 tuşuna basın veya Başlangıç Menüsü’nden Sistem Bilgileri (System Information) öğesini seçin.
  4. Product Number bilgisi karşısındaki bilgisayarınızın ürün numarasıdır.

4- Ürün Etiketi

pil bölmesi

Dizüstü bilgisayarınızı kapatın. Dizüstü bilgisayarınızı her türlü güç kaynağından çıkarın. Son olarak dizüstü bilgisayarınızı çevirin ve pilini çıkarın. Bunu genellikle bir düğmeyi sola veya sağa kaydırıp tutarken aynı anda pili de nazikçe dışarıya kaydırarak yaparız. Eğer dizüstü bilgisayarınızın altında ürün bilgilerini içeren bir etiket varsa pili çıkarmanız gerekmez.

Ürün etiketini bulun. Ürün etiketinin yanında bir dizi rakam ve harf olacaktır. Bu, HP dizüstü bilgisayarınızın model numarasıdır.

Kaynaklar

  1. https://support.hp.com/tr-tr/document/ish_2462853-2114027-16
  2. https://www.wikihow.com.tr/Bir-HP-Diz%C3%BCst%C3%BC-Bilgisayar%C4%B1n-Model-Numaras%C4%B1-Nas%C4%B1l-Bulunur

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin