Yazılım

Camtasia 2020 Kullanım Klavuzu

Bu yazıda, Camtasia 2020 sürümünü nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Temel bilgilerle başlayıp veya tam bir kullanım klavuzu sunacağım. Böylece Camtasia 2020 kullanımı noktasında video montaj becerilerinizi geliştireceksiniz.

Bu eğitim, Camtasia 2020, 2019 ve 2018 sürümlerini desteklemek ile birlikte bu başlangıç ​​serisiyle Camtasia’nın temellerini hızlı öğreneceksiniz.

Camtasia 2020 Temel Bilgileri Öğrenelim

Kaydet, Düzenle, Paylaş

Bu başlık altında Camtasia kayıt sürecini, temel video düzenlemelerini ve bir videoyu paylaşmayı öğreneceksiniz.

Ekranınızı Kaydedin

Bir kayıt başlatmak için araçlar panelinin üst kısmındaki Kaydet (Record) düğmesini tıklayın. Bu, varsayılan olarak ekranınızda olan her şeyi yakalayacak şekilde ayarlanan Camtasia kaydediciyi açar.

Kayıt Ayarlarını Özelleştirin

#1 Tam ekranı kaydetmeyi (Full screen on) seçin veya aşağı yöne bakan oku tıklayın ve “kaydedilecek alanı seçin” i seçin.

#2 Ekranla birlikte kaydetmek için diğer kayıt girişlerini seçin. Bu seçenekler arasında web kamerası, mikrofon sesi ve sistem sesi bulunur. Belirli bir mikrofon veya web kamerası seçmek için her birinin yanındaki aşağı oku tıklayın.

#3 Başlamak için Kaydı Başlat’a (rec) tıklayın.

Kaydı Bitir (Windows)

Kaydı bitirdiğinizde, görev çubuğundaki Camtasia kaydedici simgesine ve ardından durdur düğmesine tıklayın. Yeniden kaydetmeniz gerekirse, baştan başlamak için silmeyi seçin.

Hızlı İpucu: Bir kaydı durdurmak için ” F10 ” tuşuna veya bir kaydı duraklatmak / devam ettirmek için ” F9 ” tuşuna basın.

Hataları Düzeltin

Genellikle bir kaydın başında ve sonunda biraz fazladan kayıt yaparız. Fazla içeriği kaldırmak için video klibin sonunu “içeri” doğru sürükleyin. Buna kırpma denir. Eğer fazla kırparsanız, videonuzu geri yüklemek için klibi zaman çizelgesine geri sürükleyin.

Zaman çizelgesinde yaptığınız herhangi bir düzenlemenin, ortam bölmesindeki orijinal kaydınızı etkilemeyeceğini unutmayın. 

Hatalardan Kurtulun

Kaldırılacak alanı seçmek için oynatma kafasındaki kırmızı veya yeşil tutamacı sürükleyin, ardından bölümü kaldırmak için kes düğmesini tıklayın. Kesmenin nerede yapıldığını gösteren dikişli bir çizgi belirir.

Bir seçim yaparsanız ve oynatma kafasını tekrar bir araya getirmek isterseniz oynatma kafasına çift tıklayın.

Başlıklar, Ek Açıklamalar, Efektler ve Daha Fazlasını Ekleyin

Göz alıcı başlıklar, ek açıklamalar, efektler ve daha fazlasıyla videolarınıza bir düzeyde gösteriş ve profesyonellik katın. Bunları tıklayın ve araçlar panelinden zaman çizelgesine veya tuvale sürükleyin.

Dışa Aktar ve Paylaş

Videonuzu dışa aktarmaya veya paylaşmaya hazır olduğunuzda, düzenleyicinin sağ üst köşesindeki Dışa Aktar (Export) düğmesini tıklayın, ardından bir hedef seçin.

Video Düzenleme Temelleri

Videonuzda temel düzenlemeler yapmak için Tuval’i ve Zaman Çizelgesi’ni nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Zaman çizgisi

Camtasia’da videolar, soldan sağa sırayla hareket eden zaman çizelgesinde oluşturulur. Burası ekran kayıtlarınızı, ses kliplerinizi, başlıklarınızı ve daha fazlasını düzenlediğiniz yerdir. 

Zaman çizelgesi, üst katmanlardaki medyanın altındakileri kapsadığı, parçalar olarak adlandırdığımız katmanlar halinde düzenlenmiştir.

Tuval

Tuval, projenizi oluştururken çalışmanızı önizleme yaptığınız alandır. Oynatma kafası zaman çizelgesi boyunca hareket ederken, o noktadaki her şey tuvalde görüntülenir.

Tuval, aynı zamanda içeriği konumlandırdığınız, yeniden boyutlandırdığınız ve döndürdüğünüz bir çalışma alanıdır. Tuvalde gösterilen her şeyin son videoda üretildiğini belirtmekte fayda var.

Bir Hatayı Kaldır

Bir Hatayı Kaldır

Bir video kaydının hatasını veya istenmeyen bölümünü kaldırmak için bir seçim yapmak üzere oynatma çubuğundaki tutamacı sürükleyin ve Kes düğmesini tıklayın. Bu işlem seçimi kaldırır ve boşluğu doldurmak için tüm medyayı sola doğru taşır.

Bir hatayı yeni bir kayıtla değiştirmek için bir seçim yapın ve ardından Sil tuşuna basın. Bu, seçilen medyayı kaldırır ve yeni bir kayıt için zaman çizelgesinde boşluk bırakır.

Zaman Çizelgesinde Alan Yaratın

Zaman Çizelgesinde Alan Yaratın

Bazen zaman çizelgesine medya eklemeniz gerekir, ancak yer yoktur. Zaman çizelgesinde boşluk oluşturmak için oynatma kafasını istediğiniz konuma taşıyın. Kayıtları seçin ve ardından Windows’ta S tuşuna basın. Bu, klipleri boşluk oluşturmak için hareket ettirebileceğiniz iki parçaya böler.

Medyayı Kırp

Medyayı Kırp

Fazladan video çekimini kaldırmak veya medyaya ince ayar yapmak için bir klibin sonunu tıklayıp fare işaretçisini “içeri” doğru sürükleyin. Buna kırpma denir. Eğer çok fazla kırpma yaparsanız videonuzu geri yüklemek için klibi tekrar fare işaretçisiyle geri sürüklemeniz yeterlidir.

Zaman Çizelgesini Yakınlaştır

Yakınlaştır

Düzenlemenizde ince ayar yapmak için zaman çizelgesini yakınlaştırabilirsiniz. Bunun için yakınlaştırma kaydırıcısını kullanın. Çok fazla yakınlaştırırsanız veya projenizi tam olarak görmek istiyorsanız, tüm projenizi zaman çizelgesine sığdırmak için büyüteci tıklayın.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap!

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d