Teknoloji

Hangi oyun konsolu size göre

\"oyunHangi oyun konsolu size göre? Xbox 360, PlayStation 3 ve Wii.

Rekabet bu 3 oyun konsolu arasında yaşanıyor. Birbirine donanım olarak yakın olan bu video oyunu konsollarından hangisini satın almalısınız? Bunun cevabını size bu 3 oyun konsolunu tanıtarak vermeye çalışacağım. Lakin şunu bilin ki en iyi konsol diye birşey yok. Burada önemli olan sizin için doğru olanı bulmaktır.

Bu makalede, kullanıcıların hangi konsoldan nasıl faydalanacağını okuyacaksınız.

Nintendo Wii

Son zamanlarda oldukça çekici oyunları sunan Wii,  Super Mario Galaxy 2 ve Metroid Other M gibi kullanıcılarını sevindiren oyunlar piyasaya sürdü.

Wii daha çok parti, fitness ve eğlenceli çocuk oyunlarıyla birlikte ışın silahını taklit eden oyunlarla öne çıkıkıyor. Bu kapsamda sayısız üçüncü parti oyun bulmanız mümkün.

Wii\’den oyun oynamak dışında çok fazla şey beklemeyin. Çünkü Wii, DVD ve CD\’leri hala çalamıyor. Fakat ekleyeceğiniz aksesuarlar eğlencenizi katlayabilir. Konsol, dört Wii kumandası ve Nunchuck\’ı destekliyor. Wii MotionPlus, yeni denetimlerle beraber geldiğinden ek olarak satın almanıza gerek kalmıyor. Yine de satın alabileceğiniz bir çok akesuar mevcut. Tabi ki bu ek şarj aletleri ve pillerle birlikte size oldukça pahalıya malolabilir.

Kimler tercih etmeli? Çocuğu oyun dünyasına yeni adım atacak anne ve babalar, ailece oynanan oyunlar, birçok kişinin beraber oynayabileceği oyunlar, klasik Nintendo hayranları.

Kimler tercih etmemeli? Hepsi bir arada eğlence merkezi arayanlar, yüksek çözünürlükte grafik talep edenler, güçlü bir çevrimiçi topluluk arayanlar, yetişkinlere özel oyunları tercih ederler.

Microsoft Xbox 360

Mevcut jenerasyonun en çok satan güçlü oyun konsoludur. Bunun nedenlerinden biri, konsolun PlayStation 3\’den bir sene önce çıkması, diğer nedeni ise süreç içinde güçlü oyunlar piyasaya sürmüş olması. ayrıca Xbox 360, fiyat olarak da PS3\’den uygundu. Ancak şu an, durum böyle değil. 20 milyondan fazla dünya çapında üyesiyle Xbox Live, bugün mevcut en iyi çevrimiçi konsol deneyimini sunuyor. Ancak çevrimiçi oyunları oynayabilmek ve birtakım özelliklere ulaşabilmek için yılda 50 dolara malolan Gold üyeliği satın almanız gerekiyor. Ayrıca Xbox Live da oyun, oyun eklentileri indirmeye ve çoğunluğu HD çözünürlüğünde TV programları ve filmleri satın almaya izin veriyor. Ağınıza bağlı Windows PC\’lerinden dijital medyalarınızı çalmanıza da izin veriliyor. Birçok müzik çalıcıyı ve sabit diski de tanıyor. Dolayısıyla USB portundan bağladığınız bir cihazdan müzik çalabiliyor, fotoğrafları gösterebiliyor ve video oynatabiliyor. Fakat sadece DVD filmlerini oynatabiliyor. Bu özellikler göz önüne alındığında Xbox 360, mükemmel bir oyun makinesi. Birçok ek donanım ise kullanıcılara için düşünülmüş. Ek denetimler ve şarjlı piller, kablosuz kulaklıklar, şarj aletleri ve mesajlaşma klavyeleri gibi aksesuarlar satın almanız mümkün.

Kimler tercih etmeli? Kullanımı kolay bir arayüze sahip omak isteyenler, çevrimiçi oyunları ciddiye alanlar, Xbox Live\’da arkadaşları olanlar, tecrübeli ve sıradan oyuncular, iyi bir hepsibirarada oyun ve eğlence sistemi isteyen herkes.

Kimler tercih etmemeli? BluRay çalmak isteyenler, daha çok medya görüntüleme seçeneği isteyenler.

Sony PlayStation 3

PlayStation 3, Kasım 2006\’daçıkmıştı. PlayStation 3 bugün Uncharted, Killzone, inFamous, LittleBigPlanet, ve Resistance serileri gibi sağlam bir oyun kitaplığı sunuyor. Aynı zamanda piyasadaki en iyi Bluray çalıcılarından bir tanesi ( DVD ve CD\’leri de çalıyor). PlayStation Network\’de temel plan ücretsiz olsa da, size en üstün oyun deneyimini sunmuyor. Ancak çevrimiçi oyun sizin için çok önemli değilse, fazlasıyla yetecektir.

PlayStation Store da bol miktarda film, TV programı, demo ve indirilebilir oyun sunuyor. USB cihazlardan medya çalabiliyorsunuz. PS3 için almak isteyeceğiniz sadece birkaç aksesuar bulunuyor. Ek denetimler dışında çok fazla şeye zaten ihtiyacınız yok. Bluetooth kullandığından herhangi bir kulaklığı sohbet için kullanabiliyorsunuz. PS3\’ün grafikleri ise Xbox 360 ile aynı seviyelerde. Bunun yanında Bluray sürücüsünün sabit hızı sorun oluşturabiliyor. Bu arada, PS3 3D filmleri ve giderek çoğalan 3D oyunları da destekliyor. Ancak bunun için 3D bir HDTV\’ye ihtiyacınız var.

Kimler tercih etmeli? Tam bir çevrimiçi oyun deneyimi aramayan tecrübeli ve sıradan oyuncular, 3D hayranları, BluRay içeriği sevenler.

Kimler tercih etmemeli? HD grafikleri ve HD videoyu umursamayanlar.

Oyun konsolu tercih ederken artık daha bilinçli bir tüketici olacağınızı düşünüyorum.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Hangi oyun konsolu size göre

  • Meral

    Benim tercihim Wii ama gün ve gün çok daha iyilerini görüyorum değiştirsem iyi olacak artık.

Yorum Yapın