Teknoloji

Grafik Tabletler

Günümüzde grafikerlik ile uğraşan kişilerin çoğunlukla kullandığı bir cihaz. Grafik tabletlerden bahsediyorum. Daha iyi çizim yapmak isteyen grafiklerde çok gördüğümüz bu cihaz git gide yayılıyor. Daha da çok kullanılmaya başlayacağı da kesin.

\"grafik-tablet\"

Grafik tablet;

Bu tabletler bilgisayarda fare ile çizilmesi çok zor şeyleri fare değil de grafik tabletin kalemini kullanarak yapılan çizimlerdir. Çizimlerde daha çok ayrıntıya girebilir, dikkatli çizimler yapılabilir, 3D çizimler yapılabilir, karakterler çizebilirsiniz. Özetleyecek olursak tabletlerin kullanım amacı fare ile çizilmesi zor olan grafikleri tablette kalem yardımı ile çizilebilmesi. Yinede tablette alışma sürecinde çizim yapılmasında zorluk çekebilirsiniz.

\"7f2c7_GENIUS-Easy-Pen-M610X-Grafik-Tablet\"

Grafik tabletleri özellikle şu programlarda kullanabilirsiniz;

  • Adobe Photoshop
  • Adobe Fireworks
  • Adobe Flash
  • Corel Painter
  • Autodesk Sketchbook Pro

Gibi programlarda çizim yapabilirsiniz. Tabi ki tabletinizin size sağladığı kendi programlarını katmıyorum bile.

Grafik tablet nasıl kullanılır ?

Grafik tableti bilgisayarınız ile USB kablosu ile bağlantı kurarak kullanabilirsiniz. Tabi işletim sisteminizi desteklemesi gerekiyor. Grafik tablet alırken bu özelliğine iyi bakın çünkü bazen kullandığınız işletim sistemini desteklemiyor olabilir. USB kablosu ile bilgisayarınıza taktığınız anda direk hızlı kurulum gelecektir. Orayı tamamladıktan sonra tabletimizi kullanabilir hala geliyor. Zevkinize göre hem klavye hem de fare olarak kullanabilirsiniz.

Grafik tablette seçmeniz gereken markaları sorarsanız bana göre Wacom adlı firma bu sektörde iyi iş çıkaran firmalardan biri. Diğer bi firma ise UC Logic burası da uygun fiyatlar ve kalite sunan bir firma. Tabi ki bana kalsa Wacom markasından şaşmam.

Yorum Yapın