Teknoloji

DVD ile Blu-ray Arasında Fark Var Mı?

\"blu-rayBlu-ray filmleri görüntü kalitesi ile biliyoruz. Bu noktada film endüstrisi de özellikle bu teknolojiye ağırlık vermişti. DVD görüntü kalitesinin bir üstü olarak çoğumuz Blu-ray tercih etmeye başlamıştı. Fakat Which? adlı bir araştırma şirketinin yapmış olduğu araştırmaya göre DVD ile Blu-ray arasında pek fark olmadığı tespit edilmiş.

Bu araştırmaya göre Blu-ray filmlerin üçte birinden daha azı DVD kalitesinden gözle görülür bir fark yaratıyor. Yani bu demektir ki üçte ikisi DVD ile aynı görüntü kalitesinde. Araştırma sürecinde aynı anda aynı özelliklere sahip televizyonlarda, aynı filmlerin Blu-ray ve DVD versiyonlarını oynatan firma, bu şekilde 17 film denemiş ve bunlardan yalnızca 5\’inde DVD\’den daha farklı bir görüntü kalitesi gözleyebilmiş. 17 filmden 4\’ü ise DVD\’ye göre biraz daha kaliteli görüntülenmiş. E artık aradaki farkı siz düşünün.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et