Genel

Cep Telefonu ve Bilgisayar Bağımlılığı ile Kaçırdıklarımız

Teknolojinin her alana yayılması, maliyetleri düşürmesi, işleri hızlandırması, zamandan tasarruf sağlaması ve verimliliği arttırmasının yanı sıra bizleri cep telefonu veya bilgisayar bağımlısı yapabiliyor. Her iş ve işlemi akıllı cep telefonlarından yapabilmemiz, cep telefonu bağımlılığını da beraberinde getiriyor.

Geçtiğimiz hafta Ankara’ya ziyaretime gelen arkadaşımı Ankara’yı gezdirirken, çevredekileri anlatma çabası içindeyken kendim, onun kafası etrafa, Ankara’nın tarihi ve turistik mekanlarına değil cep telefonuna dönük ve sürekli bir şeyler yazma çabası içindeydi.Ayrıca gezdiğimiz mekanların fotoğrafını çekmek değil de, o mekanlarda snapchat yapıp ya da selfie yaparak anın keyfini çıkarıyor, whatsapp grup sayfasında arkadaşlarıyla paylaşıyordu. Farkettim ki bu davranışı süreklilik kazanmış ve her anında elinden telefon düşmüyordu. Durumdan rahatsız olduğumu ileterek, ona böyle yaparak hayatındaki, çevresindeki birçok güzelliği ve anı kaçırdığını ifade ettim.

ZAMAN İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Devamlı surette bilgisayar başında oynayarak veya sörf yaparak veyahut sosyal medyada saatlerce vakit harcayan insanlarda hayatın birçok güzelliğini kaçırmış oluyor. En önemlisi bir gün bunu farkettiklerinde ziyan ettikleri, hayatlarından çaldıkları zamana üzülecekler. Çünkü çağımızda en değerli olgu, zaman! Bu çerçevede zamanı verimli ve dolu dolu kullanabildiğimizde, bilgisayar başında geçirdiğimiz vakitten daha fazla mutlu olacağımıza inanıyorum. Çünkü gerçek hayat, internet ve bilgisayarda değil.Bizi anlamlı kılan yaşadıklarımız ve yaşattıklarımızdır. Bilgisayar bağımlılığı aşamasına gelmeden, cep telefonumun şarjı bitiyor mu endişesine kapılmadan, bunları bir kenara bırakıp güzel havada yürüyüşün tadını, kitap okumanın keyfini  ve sevdiklerimizle eğlenceli zamanlar geçirmenin hazzına varmalıyız.

CEP TELEFONU VE BİLGİSAYAR BAĞIMLISI İSENİZ BUNLARI YAPIYORSUNUZ;

1- Cep telefonumun şarjı bitiyor endişesi duyuyorum.

2- Cep telefonumun şarjı bitmeden dışarıda priz olan bir mekan seçiyorum.

3- Saatlerce bilgisayar başından kalkamıyorum.Saatlerce hiç kalkmadan oyun oynuyorum.

4- Cep telefonu her an elimde sürekli taşıyor ve her fırsatta ekranına bakıyor ve paylaşım yapıyorum.

5- İnternette oradan oraya gezinerek saatlerce göz gezdiriyorum.

 

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap!

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d