Teknoloji

Büyük Ekranlara Daha Güçlü Piller Gerek

\"laptop-pil-omru\"Yeni nesil büyük ekranlı akıllı telefonlar önceki modellere göre daha parlak ve daha net sonuçlar yerse de, bu defa da ciddi bir pil sorunu baş gösteriyor. Ancak Nouvoyanca tarafından geliştirilen PenTile adlı yeni bir teknoloji, pil ömrünüzü yükseltmenize yardımcı olabiliyor.

Teknoloji, geleneksel kırmızı, yeşil ve mavi piksellere ilave olarak ek bir ışık noktası kullanmakta. Beyaz gördüğünüzde bu ek alt piksel güç tasarrufu yapıyor, çünkü KYM alt piksellerin çok çalışması gerekmiyor. PenTile telefon ekranları, çoğunlukla koyu renkler söz konusu olduğunda ekranın arka aydınlatmasını kısıyor veya çoğunlukla parlak renklerde arka aydınlatmayı artırmada da daha başarılı oluyor.

Yapılan ilk testler gösterdi ki PenTile etkisinin pikselleri düzenlemesiyle ekran, diğer akıllı telefonlara göre daha net gözükmekte. Pil ömrü önceki Nexus modeline göre biraz daha iyi performans vermiş ve testler süresince altı saat civarında iş görmüş. Buna rağmen filmler ve fotoğraflar daha parlak ve daha net görünüm sunuyor. Yakın gelecekte benzer teknolojilerin de desteğiyle, büyük ekranlı telefonlar için pil derdimiz neredeyse son bulacak gibi görünüyor.

Kaynak: PCnet

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et