Google Hakkında Bilinmeyenler

\"image\"

Günün her anında tüm dünyadan milyonlarca kişinin kullandığı, binlerce kişinin çalışmayı hayal ettiği Google ile ilgili bu detayları biliyor muydunuz?

Doodle efsanesi tesadüfen başladı

Google’ın artık neredeyse her gün hazırladığı özel logolar yani Doodle\’lar ilk olarak şirket içi bir espri şeklinde başlamıştı. Nevada’daki Burning Man (Yanan Adam) festivaline gidecek olan şirket kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, ülkemizdeki \”Camiye gittim, dönücem” kullanımına benzer bir mesaj vermek istemişlerdi. Bu yüzden de aşağıda gördüğünüz Doodle’ı hazırlayarak evden ayrıldılar.

\"ilk

Adamlar matematikçi sonuçta!

Günümüzün en değerli şirketlerinden biri olan Google, ilk kez 2004 yılında halka arz edildi.Şirketin ilk aşamada halka arz ettiği hissenin değeri 2,718,281,828 dolardı. Bu rakam rastgele seçilmiş ya da yüzde üzerinden denk gelen bir sayı değil, e sabiti\’nin ilk 10 hanesiydi.

Çim biçme hayvanı

Google, ofisinin bahçesindeki çimleri biçmek için bir bahçıvanlık şirketiyle anlaşmayı düşünüyordu. Bu sırada ekibin aklına radikal bir fikir geldi. Çevreci yaklaşımıyla ün salan şirket, çim biçme makinelerinden çok daha şirin olan 200 adet keçiyi bir kaç günlüğüne kiraladı. Keçiler de bahçedeki çimler ile beslenerek temizlediler.

İkili sistemden Tweet

2009 yılında Twitter\’a katılan goole\’ın ilk tweet\’i de şirketin \”geek\” druşuna yakışır bir tweet olmuştu. İkili sayı sistemi (binary) kullanılarak atılan mesaj deşifre edildiğinde ortaya arama motoru sayfasından alışkın olduğumuz \”I\’m feeling lucky\” yani \”Kendimi şanslı hissediyorum yazısı çıkıyordu.

\"ilk-tweet-google\"

Hayat arkadaşları da Google\’da

Google ofisinde hayvanlarda çok seviliyor. Pekçok Google çalışanı evinde evcil hayvan besliyor, fakat diğer yandan hayvanlarını tüm gün evde yalnız bırakmak istemiyorlar. Bu durum da Google yönetimini harekete geçirmiş ve Google ofislerinde evcil hayvanlar serbestçe dolaşabiliyor. Tabii bu dostlar için tek bir kural var: Uygunsuz yerlere pislememek.

Simetri düşmanı Google

Google ana sayfasını ezbere bildiğimizi sanırız, fakat aslında o basit ana sayfa belki yüzlerce değişikliğe uğradı şimdiye kadar. Bu değişikliklerden belki de en önemlisi 2001 yılında gerçekleşti. Sayfanın ortasında olmayan logo ve logoya göre yine ortalanmamış olan arama çubuğu özellikle simetri hastalarını rahatsız ediyordu. 2001 yılında logo ortalandı.

\"image\"

Google dinozoru

Google \’ın ünlü Mountain View ofisi ya da Googleplex\’inin bahçesindeki en garip ayrıntı, bir T-Rex fosili. Ofisin yakınlarında arkeologlar tarafından gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkan bu eksiksiz fosil, Google tarafından satın alındı ve ofis bahçesine bir süs olarak yerleştirildi.

Açık büfe

Googleplex içerisinde neredeyse dünyanın her tarafından yemekler bulabileceğiniz farklı restoranlar var. İstediğinizde girip, istediğiniz yemeği, istediğiniz zaman yiyebiliyorsunuz.

Bunu mu demek istediniz?

Google’ın tarihindeki en büyük ziyaretçi artışı, servise eklenen otomatik düzeltmeden sonra olmuş. “Bunu mu demek istediniz?” özelliği kısa sürede Google’ın trafiğini ikiye katladı.

\"Google

HTML dersi lazım

Google sayfasının eski Yahoo gibi dopdolu değil de bu kadar basit bir görünüme sahip olmasının tek sebebinin Sergey Brin ve Larry Page’in ilk zamanlarda HTML bilmemesi ve ancak bu kadar bir sayfa yapabilmeleri olduğunu biliyor muydunuz?

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın