Sosyal Medya

YouTube’daki Rakiplerinizi Anlamaya Yardımcı Olacak 8 Taktik

Biliyoruz ki YouTube her boyutta kanalın rekabet halinde olduğu bir platform ama siz yine de kendi alanınızdaki kanallarla rekabet ediyorsunuz.  Bunun için rakiplerinizi bulmaya ve anlamaya çalışmalısınız. Bunun için kullanacağınız 8 strateji açıklayacağım. Bunun için de vidIQ uzantısını kullanmanızı öneriyorum. vidIQ chrome uzantısını ücretsiz olarak şu bağlantıdan yükleyebilirsiniz: http://bit.ly/1zNglHx

vidIQ Nedir?

vidIQ, en iyi konuları araştırmanıza ve YouTube kanalınızı yönetmenize yardımcı olacak araçların yanı sıra analitik video verileri sağlayan bir chrome uzantısıdır.

Rakibinizi Değerlendirmek için Kullanacağınız 8 Strateji 

  1. Sizin alanınızda ve sizinle benzer içerik oluşturan YouTuber‘ların bir listesini çıkarın. Farklı teknik ve yöntemler öğrenmek için, onları takip edip ne tür videolar yaptıklarını izleyin. 
  2. Sizinle benzer içerikte video yapan YouTuber’ları bulmak için, En Çok İzlenenler özelliğini kullanıp, ilgili kriterlerden kanal boyutu filtresini sizinle aynı boyutta olan kanalları gösterecek şekilde ayarlayın.   
  3. Bulduğunuz kanalların, anasayfalarına gidin ve “Trending” butonuna tıklayın. Burda kanal videolarının saat başı görüntüleme (VPH) kriterine göre sıralanmasını göreceksiniz. Bu da size bu kanalın ne tür videolardan en fazla verim aldığını gösterir.  
  4. Abonelerinin sizden başka hangi kanalları takip ettiklerini ve hangi videoları izlediklerini, Abone Analizi özelliği ile takip edin.  
  5. Rakip olarak belirlediğiniz YouTuberları Rakipler özelliği ile takip altına alın. Böylece bir çok metrik açıdan kanalınızı onlarla karşılaştırabilirsiniz.  
  6. Email ile Trend Bildirimi kurup, rakiplerinizin oluşturduğu videolardan haberdar olmak için özellikle rakipler tarafından oluşturulan videoları takip edecek şekilde ayarlayın. 
  7. Edindiğiniz tüm bu bilgiler ışığında, şu an hem sizi hem de rakibinizi takip eden izleyicilerin nasıl içeriklerle ilgilendiği konusunda eskisinden daha donanımlısınız. Artık nasıl videolar yapacağınız konusunda fikriniz vardır. 
  8. Son olarak, rakip olarak belirlediğiniz kanalların kurduğu topluluklara girmeye veya rakiplerinize yanaşmaya çekinmeyin! Rakipleriniz yakın bir gelecekte birlikte güzel işler yapacağınız bir partnere dönüşebilirler.

Şimdilik bu kadar. Umarım faydalı olmuştur. Düşüncelerinizi yazarak paylaşmanızı isteriz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: