Sosyal Medya

YouTube Beğenmeme Sayısı Gözükmüyor! İşte Nedeni?

10 Kasım tarihinde yaptığı güncelleme ile YouTube, beğenmeme sayısını gizli tutacak.

Kullanıcılar videoları beğenmemeye devam edebilecek. İçerik oluşturucular YouTube Studio’da kendi videolarının beğenmeme sayılarına erişmeye devam edecek. YouTube kullanıcıları için beğenmeme sayısı YouTube genelinde gizli olacak, ancak beğenmeme düğmesi kalacak.

Bu değişiklik 10 Kasım 2021 tarihinden itibaren kademeli olarak uygulanmaya başladı.

Beğenmeme sayısını platform genelinde özel hale getirmek için, API aracılığıyla beğenmeme sayısı verilerine genel erişim de kaldırılacak. Ayrıca muafiyet başvurusu yapılmadığı takdirde veri API’si aracılığıyla herkese açık beğenmeme sayısı verilerine erişim, 13 Aralık 2021 tarihinde sona erecek.

YouTube, içerik oluşturucuların seslerini duyurabilecekleri ve paylaşabilecekleri bir platform olmaya devam ediyor. YouTube’un izleyiciler ve içerik oluşturucular arasında iyi etkileşimleri desteklediğinden emin olmak ve deneyimlerini iyileştirmek için çeşitli özellikler ve politikalar sunuyor. YouTube, beğenmeme sayılarını sadece videonun içerik üreticisine özel hale getirmek için denemeler yaptığını duymuştuk. Buna şaşırmış olabilirsiniz. Her zaman izleyici olarak videodaki beğenmeme sayısını görmenin videonun iyi veya faydalı olup olmadığını ya da videoda anlatılanlara izleyicilerin genel olarak katılıp katılmadığını anlamamıza yardımcı olduğunu düşünüyordum. Ancak YouTube’un araştırma ekipleri video beğenmemenin farklı bir amaçla daha yapıldığını tespit etti. Görünüşe göre, belirli izleyici grupları videonun beğenmeme düğmesini, sayıyı artırmak için kullanıyor. Bu sayıyı, puan tablosu görünür olan bir oyuna çeviriyorlar. Genellikle bunun nedeni, içerik üreticiyi veya temsil ettiği görüşü beğenmemeleri oluyor.

YouTube’un misyonu, herkese sesini duyurma şansı vermek olduğundan, bu büyük bir sorun olarak görülüyor. Bu nedenle YouTube, herkese görünür olan beğenmeme sayısını gizli hale getirmeyi test etti. Böylece platformdaki koordine “beğenmeme” saldırılarının azalıp azalmadığına bakıldı. Yapılan analizde, azalma olduğu görüldü. Ayrıca, daha küçük içerik oluşturuculardan ve yeni başlayanlardan şikayetler gelmiş. Bu davranışın haksız bir şekilde hedef alındığı tespit edilmiş. Hatta deneyimler sonucu bunun daha küçük kanallarda, daha yüksek oranda gerçekleştiğini doğrulamış. Bu nedenle YouTube, beğenme düğmesini kaldırmadan, beğenmeme sayılarının gizlendiği bir güncelleme sundu.

İçerik oluşturucular ve izleyiciler için neler değişiyor?

İçerik oluşturucular, içeriklerinin performans ölçümlemesini anlamak isterse, YouTube Studio’da diğer var olan metrikler ile birlikte beğenmeme sayılarını görebilirler.

Bu güncelleme, içerik oluşturucuları tacizden korumaya devam etmek için YouTube’un attığı birçok adımdan sadece biri. Bununla ilgili güncellemelerin bitmediği, buraya yatırım yapmaya devam edileceği görülüyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et