Sosyal Medya

WhatsApp Web Kullanıcılarının Telefon Numaraları Google Arama’da Bulundu

Grup sohbetlerinden sonra, WhatsApp web kullanıcılarının telefon numaralarını indeksleme yoluyla Google Arama’da ifşa edildi.

WhatsApp için sorunlar yakın zamanda bitmeyecek gibi görünüyor. Hindistan kaynaklı bir habere göre birkaç gün önce, WhatsApp gruplarının telefon numaraları, Google Arama’da göründü. Bu da herhangi birinin ilgili grubu bulabileceği, Google aramasında grubu arayarak gruba katılabileceği anlamına geliyor.

Güvenlik araştırmacısı Rajshekhar Rajaria’ya göre, WhatsApp web kullanıcılarının telefon numaraları Google Arama’da göründü. WhatsApp bir mobil uygulama ancak uygulama dizüstü bilgisayarlarda ve PC’lerde de kullanılabiliyor. Rajaharia, IANS’a verdiği demeçte, “Sızıntı, WhatsApp Web üzerinden gerçekleşiyor. Birisi bir dizüstü bilgisayarda veya bir ofis bilgisayarında WhatsApp kullanıyorsa, mobil numaralar Google Arama’da indeksleniyor. Bunlar, iş numaraları değil, bireysel kullanıcıların cep telefonu numaralarıdır” şeklinde açıklama yaptı.  Bu oldukça endişe verici çünkü birçok profesyonel, WhatsApp’a dizüstü bilgisayarlarından veya PC’lerinden erişiyor.

Yalnızca birkaç gün önce, grup sohbeti bağlantıları Google Arama’da mevcuttu. Bunun sonucunda, herhangi biri Google’da grubun adını arayabilir ve bağlantıyı kullanarak WhatsApp’ta bir gruba katılabilir. Ancak şimdi WhatsApp grup sohbeti bağlantıları Google’dan kaldırıldı.

Rajaharia yaptığı açıklamada, “WhatsApp’ın kullanıcılara tavsiyede bulunmasına ve Google’a daha önce maruz kalan grup sohbeti bağlantılarını kaldırmasını söyledi. Fakat WhatsApp Web uygulaması üzerinden cep telefonu numaraları artık Google Arama’da indeksleniyor” dedi. Ancak, WhatsApp kısa süre sonra güvenlik açığının farkına varıp bir açıklama yaptı.

WhatsApp Tarafından Olaya İlişkin Yapılan Açıklama

Mart 2020’den beri WhatsApp, Google’a göre onları indekslemenin dışında bırakacak olan tüm derin bağlantı sayfalarına “noindex” etiketini dahil etti. Bu sohbetleri dizine eklememeleri için geri bildirimimizi Google’a verdik. Bir gruba bir kişi katıldığında, bu gruptaki herkes bir bildirim alır ve yönetici, grup daveti bağlantısını istediği zaman iptal edebilir veya değiştirebilir. Aranabilir, genel kanallarda paylaşılan tüm içerikler gibi, internette herkese açık olarak yayınlanan davet bağlantıları diğer WhatsApp kullanıcıları tarafından bulunabilir. Kullanıcıların tanıdıkları ve güvendikleri kişilerle özel olarak paylaşmak istedikleri bağlantılar, kamuya açık bir web sitesinde yayınlanmamalıdır” ifadelerine yer verdi.

Kasım 2019‘da da benzer bir sorun ortaya çıktı. Grup sohbetleri Google Arama‘da görünmüştü. Ancak sorun bir güvenlik araştırmacısı tarafından Facebook’a bildirildi ve düzeltildi.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et