Google Arama Trendleri Aracı

googleGoogle da arama yaptığınızda bu aramalar veritabanında tutulur. İşte kaydedilen bu sonuçların, kullanıcıların bilgisine sayısal ve grafiksel olarak sunulduğu araca Google Arama Trendleri aracı diyoruz.

http://www.google.com/insights/search/

Google Arama Trendleri aracı ile anahtar kelimelerinize olan ilgi hakkında daha sağlıklı bilgiler edinebilirsiniz. Örneğin; anahtar kelime aranma hacminde zamanla meydana gelen artış ve azalışları görebilirsiniz. Ayrıca sonuçlar için zaman aralığı belirleyebilirsiniz. Bu, aracın önemli özelliklerinden birisidir. Aynı zamanda bu araç ile seo çalışmalarınızı oluştururken hem bugüne hem de geçmişe ait verileri görebilirsiniz.

Google Arama Trendleri aracı ile daha sınırlı aramalar yapabiliyorsunuz. Bunun için geniş sınıflandırma seçenekleri sunulmuş. Örneğin; arama terimi için kategori sınıflandırması yapabiliyorsunuz. Yine aramanızı sınırlandırmak için yer, arama terimi veya zaman aralığı filtresi mevcut.

Bu araç ile düşük hacimli arama terimlerini göremezsiniz.

Eğer girdiğiniz terimler için bir tahmin göremiyorsanız bunun birkaç sebebi olabilir:

– Aranma hacmi düşüktür.

– Google ilgili arama terimi ile ilgili yeterli veri toplayamamış veya bunun için yeterli süre geçmemiştir.

google

Google Arama Trendleri aracı ile elde ettiğiniz verileri dışa aktarabilirsiniz. Bunun için kullanıcılara .csv formatında indirme özelliği sağlanıyor. Yalnız bunun için Google ‘da oturum açmış olmanız gerekiyor. İndirdiğiniz bu dosyayı daha sonra Microsoft Excel’i kullanarak açabilirsiniz.

Tahmin Özelliği Nasıl Çalışır?

Arama Trendleri, girdiğiniz arama terimlerine ait geçmişteki verileri gözden geçirir. Bu değerler ışığında, gelecekteki değerleri tahmin eder. Unutmayın ki! Bu veriler tahminidir, kesin değildir.

Google Arama Trendleri Aracı Özellikleri

1- Aynı anda en çok 5 arama terimini karşılaştırabilirsiniz. Bu terimler ise grafikte 5 farklı renkle gösterilir.

Örnek:

google

2- Kategori filtresi kullandığınızda, sistem sadece o kategorideki en çok arananları ve artan aramaları görürsünüz. Kategori filtresi seçmeden arama terimi girdiğinizde, sistem otomatik olarak ilgili arama için en popüler kategori sınıflandırmasını seçer.

3- Kategori önerilerinin yanındaki yüzdeler, belirtilen kategorideki o terimi içeren aramaların yüzdesini gösterir.

Örnek:

google

4- En önemli ilgi düzeyine sahip arama terimlerini En çok arananlar kısmında görebilirsiniz.

5- Belirli bir dönemde önceki döneme oranla ciddi ölçüde artış gösteren aramaları Yükselen aramalar kısmında görebilirsiniz.

6- Girdiğiniz arama teriminin bölgelere göre popülerliğinin zaman içinde nasıl değiştiğini harita şehir şehir üzerinde görebilirsiniz.

Google Arama Trendleri hizmetini detaylı olarak şekilde açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

2 thoughts on “Google Arama Trendleri Aracı

  • 7 Mayıs 2012 tarihinde, saat 18:55
    Permalink

    İlk defa görüyorum bunu çok teşekkür ederim.

  • 31 Aralık 2014 tarihinde, saat 09:01
    Permalink

    Çok güzel paylaşım tşekkürler hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: