Sosyal Ağ Sağlayıcıları Türkiye Temsilcisi Atıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, daha önce VK, YouTube ve Tiktok tarafından Türkiye’ye temsilci atandığına dikkat çekerek son olarak Dailymotion platformunun da Türkiye’ye temsilci atadığını bildirdi.

Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu açıklamalara yer verdi:

Ömer Fatih SAYAN devamında ise şu ifadeleri kullandı:

Sosyal ağların gelişiyle vatandaşlarımız sosyal ağlarda karşılaştıkları olumsuzluklarda muhatap bulabilecek. Taklit hesap, dolandırıcılık, zorbalık vb. durumlarda vatandaşlarımız şikayetlerine daha kolay çözüm bulabilecekler.”

Daha önce VK, YouTube ve Tiktok tarafından Türkiye’ye temsilci atandığı daha önce açıklamıştı. Twitter, Periscope/Scope, Facebook, Instagram ve Linkedin ise henüz temsilci atamadı. Yasa gereği bu sosyal medya şirketleri de Türkiye’ye temsilci atamak zorunda. Aksi takdirde para cezaları ile karşı karşıya kalacaklar. Devamında hala atama yapmadılar ise bir takım yaptırımlar ile karşı karşıya kalacaklar.

Türkiye’de, temsilci belirlemeyen sosyal ağ sağlayıcıları için üçüncü yaptırımın son tarihi 19 Ocak 2021. Temsilci atamayan sosyal medya şirketlerine daha önce ikinci kez para cezası uygulanmıştı. 19 Ocak 2021 tarihinden sonra ilgili şirketlerin Türkiye’den reklam almasına izin verilmeyecek. Reklam yasağının ardından 3 ay içerisinde yükümlülükler yerine getirilmezse de ilgili şirketlerin internet bant genişliği %50 azaltılacak.

Bu süreçte özellikle Avrupa ve ABD basınında Türkiye aleyhine bu konuda birçok yanıltıcı haberlere de yer verilmeye başlandı bile. Tabii bu durum şaşırtıcı mı? Hayır. Özellikle internet denetimi sıkılaştırılıyor şeklinde birçok haber kaynağına rastladım. Temsilci atanması sosyal medya şirketlerinin maliyetlerini artıracağından ötürü bu tarz haberlerin de çıkmasını gayet doğal karşılıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın