SEO

SEO Neden Önemli?

SEO

SEO‘nun önemini kısaca açıklayalım. Bir sunum hazırlatmak istediğinizi varsayalım. Google’da bunun için sunum kelimesini aratarak, çıkan sonuçlara göre araştırma yapmayı hedeflediniz. Sunum hazırlayan firmayı, yaptığı çalışmaları, örneklerini ve referansalarını incelemek istiyorsunuz. Aramalarda çeşitli firmaları ilk sıralarda görüyorsunuz ve sitelerine gidip inceleme yapıyorsunuz. Ardından seçenekleri değerlendirerek, hizmetleri cazip gelen firmaların bilgilerini kaydediyor ve iletişime geçiyorsunuz. Ne kadar etkili değil mi? Her bir ürün veya hizmet satabiliyorsunuz hem de sürekli müşteri kazanıyorsunuz. Hiçbir satış elemanı çalıştırmadan doğal yollardan müşteri size geliyor. Ancak bu iş göründüğü kadar basit değil :)

Ziyaretçilerinizin ilgisini çekmek için rekabet etmeniz gereken milyonlarca site var. Bu durumda oluşturduğunuz siteye trafik çekmek oldukça zor ve pahalı bir iş. Üstelik bunu yapabilmenin ücretli bir yolu da var. Google Adwords reklamlarıyla istediğiniz kelimede aramalarda sağ tarafta reklamınızı yayınlayabiliyorsunuz. Buna rağmen kullanıcıların ancak %5’i bu reklamlara tıklıyor. Bu nedenle SEO‘nun önemi burada daha da artıyor. İnternet kullanıcılarının %95’inin tıkladığı doğal arama sonuçlarında yer almak, herkesin amacı bu olsa gerek.

En basit ifadeyle, iyi SEO çevrimiçi görünürlüğünüzü optimize eder. Bu, web sitenizi ne kadar çok kişi görürse, çevrimiçi trafiğiniz o kadar artar. Ürün veya hizmetinizi daha fazla sayıda kişiye sunma şansınız o kadar artar.

SEO’nun işletmeniz için önemi şudur: SEO size potansiyel müşterilerin sorularına cevap olma gücü verir. Görünürlük ve trafik artışına ek olarak SEO, sektörünüze katkıda bulunur. Otorite, daha sonra marka güvenine yol açar ve bu da nihayetinde marka sadakatine yol açar.

SEO neden işletmeler için iyidir sorusuna verilen cevap, SEO’nun yalnızca yeni müşteriler çekmekle kalmayıp, zamanla bu müşterilerle kurduğunuz güven nedeniyle işletmenizin bu müşterilerle olan ilişkisini derinleştirmenize de olanak sağladığıdır.

Umarım bir nebze SEO’nun önemini anlatabilmişimdir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et