SEO

Algoritma Güncellemesi SEO Yapılmış Sitelere Darbe mi?

Google arama motorunun amacı, site ilgili herhangi bir ilişkisi olmayan kişilerin sosyal paylaşım ve önerilerine göre beğenilen site ve sayfaları kaydetmektir. Kaydedilen sonuçlara göre de aranan kelime ile ilgili en alakalı sonucu göstermektir. Bu alaka düzeyi, anahtar kelimenin sayfanın belirli yapılarında belirli bir oranda bulunması, doğal backlink vs gibi unsurlarla da alakalıdır. Google ilk yıllarında, seo uzmanları tarafından stratejisi öğrenilmiş ve Google rahatlıkla kandırılmaktaydı. Fakat Google zamanla açıkları ve algoritmasındaki eksiklikleri tespit edip gidererek, artık kullanıcılara en alakalı ve en faydalı site önermeleri yapmaya başladı. Bu google tarafından geliştirilen yeni algoritmalar sayesinde oldu. Bu ise “ziyaretçi bazlı seo” kavramını ortaya çıkardı. Artık ziyarete, paylaşıma ve yoruma teşvik etmeden, sadece bir seo uzmanı ile üst sıralara çıkmak oldukça zor. Sitenin başarısı ile mutlaka doğal bir şekilde sahiplenilmiş binlerce insanın siteye sağladığı faydadır. Bu nedenle, sürekli kullanıcılara yararlı içerikler ve hizmetler sunmak en akıllıca yoldur.

seo dostu site

Google güncellemelerinde kendinizi garanti altına almak istiyorsanız, doğal kullanıcı davranışlarını iyi analiz etmelisiniz. Eğer kullanıcı memnuniyeti odaklı çalışırsanız her algoritma güncellemesinde darbe yemez, doğal bir temel atmış olursunuz ve o sağlamlıkla binanızı inşa etmeyen devam edersiniz. Burada amaç, seo ile arama motorlarına manipüle etmek değil, onların dilini iyi anlayıp isteklerine doğru yanıtlar verebilmektir. Her zaman şunu demişizdir: “Arama motoru dostu site yapın.”

Yararlı oldu mu? Paylaşın, katkıda bulunun.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin