SEO

Neden Pasif Sesten Kaçınmalısınız?

Yazınızdaki pasif sesleri fazlaca kullanma risklerinin farkında mısınız? Yoast SEO eklentisinde kullandığı okunabilirlik analizi sonuçlarına göre, cümlelerin % 10’u maksimum pasif seslerden oluştuğunu gösteriyor. Ama neden? Bu yazıda pasif sesle ilgili birkaç anahtar soruyu tartışacağım. Ne olduğunu açıklayarak başlayacağım. Daha sonra, pasif sesi yazınızda kullanmaktan kaçınmanın neden iyi olduğunu açıklayacağım. Daha sonra, pasif ses kullanmanın mükemmel bir anlam ifade ettiği bazı durumlar tarif edeceğim.

Pasif ses nedir?

Edilgen çatı bir gramer yapıdır. Pasif sesi açıklamanın en kolay yolu, aktif sesi ile zıtlaştırmaktır. Mümkün olan en basit cümlelerde, bir kişiye, hayvana veya bir şeye (alıcı) bir şey yapan bir özne bulunur.

SözcükAnnembanasarıldı
Anlamsal işlevÖzneZamirDoğrudan Fiil

Pasif seste, özne ve zamir çevrilmiştir. Zamir, gramer konusu haline gelir. Cümlenin anlamının tamamen aynı kaldığına dikkat edin. Tek fark kelime sıralamasıdır.

SözcükBenannemesarıldım
Anlamsal işlevÖzneZamirDoğrudan Fiil

Bazı pasif cümlelerde, özneyi ihmal edebilirsiniz. Örneğin, “sarıldım”, daha az bilgi vermesine rağmen mükemmel derecede mantıklı bir pasif cümledir.

Neden pasif sesten kaçınmalıyım?

Sözü uzatmayalım: Pasif sesi kullanmak neredeyse, her zaman yazınızı daha uzak ve mesajınızı daha az net hale getirir. Bunun iki ana nedeni var:

1- Söz

Her şeyden önce, pasif ses endişe vericidir. Bu iki cümleyi düşünün:

1. Pasif ses neredeyse her zaman mesajınızı daha az netleştirir.

2. Mesajınız, pasif ses kullanılarak hemen hemen her zaman daha az anlaşılır hale gelir.

2- Cümle yapısı

Pasif ses daha bilişsel çaba gerektiren bir cümle yapısı kullanır. Okuyucunuz cümle anlamında değerli çalışma hafızasını harcar. Bu, mesajınızı iletme olasılığınızı azaltır.

Pasif sesin neden daha fazla çaba gerektirdiğini keşfedelim. Daha önce de belirttiğim gibi, temel cümle yapısı oldukça tutarlı ve mantıklı. Pasif ses bunu tamamen çevirir. İlk önce neyin etkilendiğini okursunuz. Sonra ona ne olduğunu okursunuz. Son olarak, nasıl etkilendiğini öğrenirsiniz. En sonunda kimin veya neyin sorumlu olduğunu keşfedersiniz. Bu dizi genellikle olayları nasıl anladığımızdan farklıdır.

Verdiğim örnekte, pasif ses kullanmanın bir faydası yoktur: Aktif cümle aynı bilgiyi iletebilir. Ne zaman pasif bir ses kullanırsanız, daima daha iyi bir alternatif olup olmadığını düşünün.

İstisnalar neler?

Bazen, pasif sesi kullanmak, bir cümleyi yazmanın tek mantıklı yolu olabilir. Çoğunlukla, bu özne bilinmediğinde meydana gelir. Bu metnin ilk paragrafında kullandığım bir örneğe bakalım:

Pasif seste, özne ve zamir çevrilmiştir.

Burada tanımlanabilir bir özne yok. Ne de olsa burada genel bir eylemden bahsediyoruz, belirli bir eylemden değil. Herhangi bir alternatif cümle yazdığım pasif cümleye göre daha az net ve özlü olacaktır, bu yüzden mevcut en iyi seçenek budur.

Sonuç

Pasif sesi kullanmak genellikle kötü bir fikirdir. Metninizi yazdıktan sonra, pasif ses yapıları için metni tarayın. Her zaman kendinize sorun: daha iyi bir alternatif var mı? Varsa kullanın. Değilse, pasif sesi kullanın.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et