ScratchScratch Proje Örnekleri

Tilki, Kaz ve Mısır Çuvalı Scratch Oyunu

Merhaba, klasikleşmiş bulmacalardan biri olan Tilki, Kaz ve Mısır Çuvalı problemini ve çözümünü daha önce bu yazıda açıklamıştım. Yaptığım araştırmalar sonucunda bu problem ile ilgili görsel ve oyuna rastlamadım ve Tilki, Kaz ve Mısır Çuvalı probleminin çözümünü gösteren bir animasyonu Scratch ile programladım.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi’nde öğretmen ve öğrencilerimizin faydalanabileceği bu materyal ile hem Scratch programını daha iyi kavrayacak, kodlama kabiliyetimizi geliştirecek hem de tilki, kaz ve mısır çuvalı problem sürecini anlamayı daha biçimsel bir şekilde yeniden ifade etmiş olacağız.

Scratch Oyunu Hakkında

Tilki, Kaz ve Mısır Çuvalı Scratch animasyonunu, Scratch 3.0 sürümünde kodladım. Kullandığım kuklalar ve dekoru, Photoshop programında düzenleyerek hazırladım. Animasyonu kodlarken “haber” kod bloğunu kullandım. Animasyon başladığında problemi açıklayan bir sahne geliyor ve problemi okumanız için size 35 saniye veriliyor. 35 sn. sonra problemin çözümünü gösteren animasyon başlıyor.

Burada çok fazla detaylı anlatmaktansa scratch oyununu (animasyon) paylaşayım ve kendiniz inceleyerek faydalanın. Umarım yararlı bir paylaşım olmuştur.

Scratch Uygulamasından Görüntüler

Oyunda kullandığım görselleri indirebilirsiniz.
(Görsellerin büyük halini görmek için üzerine tıklayın)

Tilki, Kaz ve Mısır Çuvalı Scratch Oyunu indir

indir
297KB

Scratch online sitesinde incelemek isterseniz de paylaştığım link:

https://scratch.mit.edu/projects/308575954/

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et