Scratch Proje Örnekleri

Tek mi? Çift mi?

Merhaba çocuklar, sizlerle Scratch 3.0 uygulaması ile yeni örnek projemiz olan Tek mi Çift mi? etkinliği yapacağız. Bu etkinlik ile Scratch’te  kullanıcı tarafından klavyeden girilen bir sayının, çift sayı olup olmadığını söyleyen bir programlama yapacağız.

Yeni müfredat ile birlikte Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde Programlama konusu için Scratch kullanıyoruz. Çünkü ortaokul düzeyinde öğrenciler için ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan kodlama platformu Scratch olarak biliniyor. Scratch programının Türkçe arayüzü sayesinde kolaylıkla animasyonlar hazırlayabilir isterseniz hayal ettiğiniz ve tasarladığını oyunu programlayabilirsiniz. 

Öncelikle yapacağımız projenin tamamlanmış halini inceleyelim. Yeşil bayrağa tıklayarak oyunu başlatabilirsiniz.

Bu projeyi yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayacağız.

Öncelikle varsayılan kukla olan kediyi silelim ve Abby adlı kuklayı ekleyelim.

Kostümler sekmesinde bu kuklanın dört farklı kostüme sahip olduğunu görebiliriz. Şart ifadesinin sonucuna göre farklı kostümleri de kullanabiliriz.

Abby

BİLGİ

Kullanıcıdan alınan bir sayının çift sayı olup olmadığını sorgulamak istediğimizde, sayının mod’u alınır. Kullanıcının girdiği sayı çift ise kuklaya “Sayı Çifttir”, sayı tek ise “Sayı Tektir” ifadesi söyletilebilir.

Bu amaçla aşağıdaki kod bloklarını yazabiliriz.

scratch tek mi çift mi

Bu projede kullanıcının klavyeden bir sayı girmesi istenir. Kullanıcının sahnedeki metin alanına gireceği değer, “cevap” değişkenine aktarılır. Cevap değişkeninin, 2’ye göre mod’u alındığında sonuç 0 ise sayı çift, sonuç 0 değil ise sayı tektir.

Buna göre programımızı çalıştırıp metin alanına örneğin 8 değerini girdiğimizde, kuklamız “abby-c” kostümü ile görünüp 2 saniye boyunca “SAYI ÇİFTTİR” ifadesini gösterir. Örneğin 5 değerini girdiğimizde ise kuklamız “abby-c” kostümü ile görünüp 2 saniye boyunca “SAYI TEKTİR” ifadesini gösterir.

Projemiz hazır! İsterseniz sahneye bir dekor ekleyerek tasarımı daha da çekici yapabilirsiniz. Yaptığın projeyi yorum kısmında paylaşarak herkesin görmesini sağlayabilirsin.

NOT

Scratch programında yapılan animasyonlar açılmaz ise sayfayı yenileyin.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

17 thoughts on “Tek mi? Çift mi?

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et