Genel

Türk Öğrenci Dünya Birincisi Oldu

İstanbul Çevre Koleji’nde öğrenci olan Mert Akyürekli, Çin’de yapılan CASTIC isimli uluslararası bilimsel proje yarışmasında dünya birincisi oldu.

Türkiye’ye birden fazla ödül kazandıran İzmirli öğretmen Ümit Karademir ve ekibinin danışmanlığını yapmış olduğu Mert Akyürekli, ödülünü ise Çin Başbakan Yardımcısı tarafından aldı.

Her sene farklı bir kentte gerçekleştirilen ve beş yüz finalistin yarışmış olduğu yarışma bu sene 14-23 Ağustos tarihleri arasında Çin’in Hangzhou isimli kentinde gerçekleştirildi. Mert Akyürekli , DNA-ferro sıvı etkileşimini incelemiş olduğu projesi ile 500 finalisti geride bırakarak birinci olmaya hak kazandı.  Ödülünü başbakan yardımcısından aldı.

Proje, orijinalliği sebebiyle büyük bir ilgi gördü ve hem jüri hem de halkın en fazla puanını alarak birinci olarak seçildi.

Ayrıca Çin televizyon kanalından Ekim ayına özel program yapmak için davet aldı. Türkiye’nin çok sayıda ödül kazanmasına neden olan öğretmen Ümit Karademir ve ekibinin bilimsel danışmanlık yapmış olduğu Mert Akyürekli’nin başarısı bilim ile ilgilenen kişilerin de oldukça ilgisini çekti.

Aynı zamanda da CASTIC Türkiye temsilcisi olan Ümit Karademir, Mert Akyürekli’nin Türkiye’den katılan tek yarışmacı olduğunu da dile getirdi.

Ümit Karademir, dünyadaki yirmi uluslararası fuar ve organizasyonun Türkiye temsilciğini yapmakta. Ekibin danışmanlık yapmış olduğu tüm projeler yarışmalarda değişik dereceler elde etmiş.

Kaynak

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et