Eğitim

Dünyanın İlk Yapay Zeka Üniversitesi Açılıyor

İlk merak ettiğiniz şey nerede sorusudur, mutlaka. Cevap ise sizi çok şaşırtacak: Birleşik Arap Emirlikleri.

Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi, Mohamed Bin Zayed Yapay Zeka Üniversitesi’nin Abu Dabi’de kurulduğunu açıkladı. Dünyanın ilk yapay zeka üniversitesi, Eylül 2020’de ilk öğrencilerine kapılarını açacak.

Üniversite, Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Komutan Yardımcısı ve Abu Dabi’nin Kraliyet Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın adını aldı.

Abu Dabi yönetimi, yüksek lisans düzeyinde ve araştırma temelli yapay zeka üniversitesi Mohamed Bin Zayed Yapay Zeka Üniversitesi’nin (MBZUAI) kurulduğunu duyurdu. MBZUAI’den mezun olan öğrenciler, hükümetlerin ve şirketlerin yapay zeka geliştirme alanlarında çalışacak. 

MBZUAI, kabul edilen tüm öğrencilere tam burs ve ayrıca aylık ödenek, sağlık sigortası ve konaklama gibi avantajlar sağlayacaktır. Üniversite ayrıca stajı güvenceye almak için önde gelen yerel ve küresel şirketlerle birlikte çalışacak ve ayrıca öğrencilere istihdam olanakları bulmalarında yardımcı olacak.

Birinci sınıf mezun öğrenciler, Eylül 2020’de MBZUAI’nin Masdar City kampüsünde kurslara başlayacak.

ilk yapay zeka üniversitesi

BAE yönetimi MBZUAI’nin mütevelli heyetini, dünyanın dört bir tarafından uzmanlardan oluşturdu. MBZUAI’nin geçici başkanı, İngiltere’deki Oxford Üniversitesi Onkolojik Görüntüleme Profesörü Sir Michael Brady olurken; ABD’deki Michigan Eyalet Üniversitesi’nden Profesör Acil K. Jain, Çin’in Tsinghua Üniversitesi Disiplinlerarası Bilgi Bilimleri Enstitüsü Dekanı Profesör Andrew Chi-Chih Yao, Çin merkezli bir teknoloji şirketinin yöneticisi Dr. Kai-Fu Lee, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL)’den Profesör Daniela Rus ve Grup 42’nin CEO’su Peng Xiao da MBZUAI’nin mütevelli heyetinde görev aldı. 

Üniversite, AI – Makine Öğrenimi, Bilgisayarla Görme ve Doğal Dil İşleme alanlarında kilit alanlarda Master of Science ve doktora düzeyinde programlar sunarken, aynı zamanda dünyanın her yerindeki politika yapıcıları ve işletmeleri de dahil ederek AI’nın sorumlu bir güç kaynağı olarak kullanılmasını sağlayacak.

MBZUAI ayrıca bölgesel ve uluslararası konferanslara, seminerlere ve çalıştaylara ev sahipliği yaparak AI toplumundan uzmanları bir araya getirecek.

Kaynak: https://www.arabianbusiness.com/education/430672-abu-dhabi-launches-worlds-first-university-of-artificial-intelligence

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et