Genel

Sayfa İçi Bağlantı Oluşturma

\"dreamweaverÖnceki bölümlerde başka sayfalara yönlendirilen bağlantıların nasıl eklendiğini görmüştük. Bu bölümde aynı sayfa içine yönlendirilen bir bağlantının nasıl oluşturulacağını inceleyeceğiz. Böylece ziyaretçi sayfayı aşağıya kaydırmadan doğrudan ilgilendiği bölüme geçebilecektir.

[to_like]

Örnek olarak sayfanızdaki ilk bağlantının aynı sayfadaki başlığını tıklayın. Buraya bir ID atamak için Insert menüsündeki Named Anchor seçeneğini tıklayın. Açılan pencerede bir ID adı girdikten sonra OK düğmesine tıklayın.

\"named

Başlığın önünde işlemin başarılı olduğunu gösteren bir simge fark edeceksiniz. Bu simge gizli olduğundan sadece tasarım aşamasında görünmektedir. Yani tarayıcıda görünmeyecektir.

Şimdi bağlantıları oluşturmak üzere sayfanın üstünde yer alan bağlantı vermek istediğiniz metni seçerek Properties panelindeki Link kutusunu tıklayın. Daha sonra # simgesiyle başlayacak şekilde daha önce tanımladığınız ID adını girin ve ENTER tuşuna basın.

\"named

Sonucu görmek için Preview menüsünden bir tarayıcıyı başlatın. Sayfa görüntülendiğinde ilgili bağlantıyı tıklayın.  Sayfa aşağı doğru kaydırılacak ve ilgili başlık görüntülenecektir.

Diğer sayfalardaki konu başlıklarına link vermek için örnek yine aynı adımlarla Link kutusuna aşağıdaki örnekte olduğu gibi giriş yapmalısınız.

digersayfa.htm#ilk

Burada ID adından önce sayfa bağlantısı yazılmalıdır.

[/to_like]

 

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın