Postanın Hikayesi

\"posta\"İtalyan asıllı Guglielmo Marconi, telsiz telgrafı bulup ortaya çıkarmakla yanlız insan zekasının neler yapmaya muktedir bulundugunu ispatlamakla kalmamış radyo adını verdiğimiz harika buluşunda temelini atmıştı.

Elektromanyetik dalgalar yanlız mors alfabesinin tik-taklarını bir yerden çok ötelerde başka bir yere iletmekle kalmayacak insan sesi de aynı dalgaların yardımıyla çok uzaklara gidebilecekti.

12 Aralık 1901 günü Atlas okyanusun ötesine telsiz işaretlerini gönderdiği zaman radyonun ana hatları da ortaya çıkmış oluyordu.

Marconi\’nin bu konuda yaptığı çalışmalar her geçen gün ortaya yeni bir takım esaslar koymakta ve dünyanın dört yanındaki bilginlerde bu esaslara yenilerini katmak çabası içinde idiler.

Amerikalı fizikçi Geginald Fessenden 1910 yılında bu konudaki büyük zaferini dünyaya ilk ilan eden kişi oldu. Fessenden, ortaya çıkardığı telsiz telefon sistemi ile insan sesini uzak mesafeye göndermeyi başarırken bu konuda marconi nin açtığı telsiz telgraf ve elektromanyetik dalgalar prensiplerinden faydalanmıştı.

1919 yılında Amerika Cumhurbaşkanı Wilson, gemisinden diğer gemilere, açık denizde ilk telsiz telefon mesajı yayınladığı zaman bu haber yanlız Amerikada değil dünyada bomba tesiri uyandırdı. 14. Yüzyılın sonlarında hükümdarlar tarafından görevlendirilen iyi at süren yiğit kişiler bu haber götürme işini yüklenen ilk resmi görevliler oldular.

Posta teşkilatının kurularak bunun bir amme hizmeti haline getirilmesi 16. yuzyila rastlar. O zamana dek yanlız devlet ve hükümet işlerinde kullanılmakta olan posta Fransız Kralı 4. Henry nin emriyle halkında istifadesine sunulmuştur. Bu konudaki ilk posta hizmetinin ücretleri ise Kardinal Richelieu tarafından tespit ve ilan edildi. (1627)

Amme hizmetindeki posta teşkilatı Fransa dan sonra Almanya ve Hollanda da faaliyete geçti.

Mektupların toplanmasına mahsus posta kutuları ise 14. Louis in emriyle 1653 yılında ortaya çıktı ve ilk kez Paris sokaklarında hizmete girdi.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın