Site Tanıtımı

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

\"krediBankalar, kredi için başvuran kullanıcılarının geçmişte oluşturdukları finansal profili gözönünde bulundurarak bir not verirler. Bu notun yüksekliği, başvuracağınız kredinin miktarına ve onaylanıp onaylanmamasına etki eder. Bu notu yükseltmek veya aşağılara çekmek tamamen sizin yaptığınız ve yapacaklarınıza bağlıdır. Eğer kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız aşağıda sıraladığımız 10 kuraldan yapabildiklerinizi mutlaka yapın.

1 – Önceden kullandığınız kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerinin zamanında yapılmış olması da kredi notunuzu arttıracak etkenlerdendir. Geçmişte kredi taksitlerinizi zamanında ödediyseniz gönül rahatlığı ile kredi hesaplama yapabilirsiniz.

2 – Bir bankanın kartını düzenli bir şekilde kullanmak veya daha önce bir bankadan kredi kullanmak, sizin kredi notunuza olumlu yönde etki edecektir.

3 – Zamanında yapamayacağınız ödemeleriniz için bankalarla konuşmaktan çekinmeyin. Önceden bildirerek ödeyemediğiniz borçlar, kredi notunuza daha az olumsuz etki eder.

4 – Başkası adınıza çekeceğiniz krediler her zaman riskli olanlardır. Bir kişi kendi adına kredi çekemiyor ve sizden onun adına kredi çekmenizi istiyorsa, bu kişinin geçmişteki tecrübelerine bakarak, ödemeleri düzenli yapmama riski yüksektir.

5 – Yasal takibe düşmemeye dikkat edin. Bankalardan gelecek uyarıları değerlendirerek takibe düşmemeye çalışın. Takibe düşen bir kişinin geçmişinden 5 yıl silinmeyeceği gibi kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmasına da sebebiyet verir.

6 – Başkaları için bulunduğunuz kefillikler sizin kredi puanınıza da etki edeceği için kefil olurken dikkatli olmakta fayda var. Aksi taktirde kefil olduğunuz kişinin ödemelerinde yaşanabilecek aksaklıklar, sizin kredi notunuza da etki eder.

7 – Tüm borçlarınızı tek bir borç altında toplayarak yeni başvuracağınız kredi için daha iyi bir altyapı sağlayabilirsiniz. 2-3 yere borcu olan bir kişiye nazaran tek yere borcu olan bir kişiye kredi çıkma olasılığı daha yüksektir.

8 – Kullanmadığınız kredi kartlarının limitleri de kullanabileceğiniz potansiyel nakit olarak görülebilir. Bu sebepten dolayı aylık ödemeleriniz hesaplanırken, bu kartların olası kullanımından doğacak aylık ödemeleri de hesap edilerek, ödeyebileceğiniz tutardan düşülür. Bunun için kullanmadığınız kredi kartlarınız varsa mutlaka kapatın. Ayrıca kullanmadığınız bir kredi kartı için aidat ödemekten de kurtulmuş olursunuz.

9 – Kimlik dolandırıcılığı konusunda hassas olun. Gerek internette gerekse telefon aracılığı ile, sizden kimlik ve banka bilgilerinizi isteyen kişi ve kurumlara karşı tedbirli yaklaşın. Güvenilirliğini sorgulayarak, güvenmediğiniz kişilere bilgilerinizi vermeyiniz.

10 – Kredi kullanmadan önce kredi karşılaştırması yapmak için kendinize en uygun krediyi hesaplayın. http://www.enuygun.com/kredi/kredi-hesaplama tarzı bir web servisi kullanarak hesaplama yaptırabilir ve çıkan banka kredilerini karşılaştırabilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et