Genel

Niçin Güvenlik?

Günümüzde artık internet tabir yerindeyse her eve girmiştir. Dünya ticareti de artık internete doğru bir yönelme göstermektedir. Kullanıcılar evlerinden çıkmadan istedikleri ürünleri sadece bir tıklamayla sipariş edebilir bir duruma gelmişlerdir. Ancak teknoloji, internetin bu yaygın kullanımına paralel olarak bir çok problem ve endişeyi de beraberinde getirmektedir. Güvenlik konusunda, bir bankanın sistemlerinin hacklendigi ile ilgili, internette çıkan benzer haberler kullanıcıların bu endişelerinin artmasına neden olmaktadır.

İnternet güvenliğinde bir çok değişik yönde tehditler vardır. Örnek olarak web sitelerinin hacklenmesini verebiliriz. Web sitelerinin hacklenmesi, bir şirketin önemli bilgilerinin çalınmasına neden olmasa bile, çok daha da önemli olan prestij kaybına neden olmaktadır. Kullanıcılar bir şirketin web sitesinin hacklendigini görünce bu şirketin güvenlik ve gizlilik konusunda yeterli özeni göstermediğini düşünüp o şirketle olan ilişkilerinde daha temkinli davranmak durumunda kalmaktadırlar. Bunun dışında şirketlerin bilgisayar sistemlerine girilerek kredi kartı ve müşteri bilgileri gibi önemli bilgilerin çalınması o şirket için çok daha kötü bir durumdur.

Diğer yandan hükümet sitelerine karşı yapılan saldırılar ise daha çok siyasi anlamda olmakta ve o ülkenin dünya çapında kötü tanıtımına neden olmaktadırlar. İşte bu tip olaylar aslında kullanıcıdan tutunda, sistem yöneticileri ve şirket yöneticilerine kadar değişik grupların bu konudaki bilgisizliğinden kaynaklanmaktadır.

Genelde güvenlik konusunda yaygın ama yanlış bir görüş vardır. Herkes güvenliğin her zaman başkaları tarafından sağlanacağına inanmaktadır. Sistemine bir firewall yazılımı yükleyen bir sistem yöneticisi artık sistem güvenliğinden o firewall ve destek veren kişilerin sorumlu olduğunu düşünmektedirler. Aslında firewall artık güvenlik konusunda olmazsa olmaz bir araç haline gelmiştir ancak tek başına yeterli değildir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et