Genel

İnternette Güvenli Alışveriş

\"internetteÇoğumuz interneti oyun oynamak için kullanıyoruz. Özellikle online oyunlar herkesin gözdesi.
Ancak, birçok oyunda (Knight online, Metin2, Silkroad, Popmundo, Cross Fire, WarRock, Jadde, Kara İnci v.s.) karakterimizi geliştirebilmek için oyun içinde satılan cash veya oyuna girebilmek için Premium almak zorundayız.
Bu durumda en çok ihtiyacımız olan şey, kredi kartıyla cash veya kredi kartıyla Premium alabileceğimiz sağlam bir site. İnternetten kredi kartıyla alışveriş yapmak oldukça riskli olabilir. Kredi kartıyla alışveriş yapacağınız siteyi çok iyi seçmeniz gerekir. Sitenin bize güvenli ortamı sağladığından emin olmalıyız.

GÜVENLİ ORTAM NEDİR?

İnternette bilgilerin karşı tarafa güvenli iletimi SSL (Secure Socket Layer) ve SET adı verilen bağlantı protokolleri kullanılarak sağlanır. Biz çoğu sitede kullanılan SSL bağlantı protokolünden bahsedeceğiz. Netscape tarafından geliştirilen bu şifreleme yöntemi hemen hemen bütün tarayıcılarda standart olarak bulunmaktadır. SSL en basit anlatımıyla, yazmış olduğunuz bilginin sadece karşı tarafta (bu durumda söz konusu taraf banka) deşifre edilebilecek şekilde şifrelenerek gönderilmesidir. SSL kullanımı ile hangi iki adres arasında bilgi iletişimi yapılacağı sabittir. Bilgi firmanın web alanından bankanın adresine iletilecektir. Gönderilecek olan bilgi otomatik olarak şifrelenir ve ancak önceden belirlenmiş olan gönderilen adreste yani bankada deşifre edilebilir. Bu bize kredi kartı bilgilerimizin üçüncü şahısların eline geçmeyeceğini garantiler. Gelen bu talebe banka olumlu ya da olumsuz bir yanıtı firmanın sayfasına geri gönderir ve sayfada siparişinizin onaylandığı ya da siparişinizin onaylanmadığı mesajını alırsınız.

Gerekli şartlar sağlandığında içiniz rahat bir şekilde kredi kartınızı kullanarak internetten alışveriş yapabilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et