Genel

Internet Bağlantım Neden Yavaş?

\"internetInternet bağlantınız bazen hızlı bazen de aşırı yavaşlayabilir. Hatta bu yavaşlama sinirlerinizi alt üst edebilir. Bu makalede, internet bağlantınızın neden yavaşladığını ve internet bağlantınızdan en yüksek verimi nasıl alacağınızı anlatacağım.

Öncelikle bağlantı türünün çok önemli olduğunu bilmenizi isterim. 3 çeşit bağlanma yolu vardır. Bunlar:

1- Çevirmeli bağlantı
2- DSL (ADSL modem gerekli)
3- Kablolu bağlantı

En yavaş bağlantı çevirmeli bağlantı ile gerçekleşir ki artık günümüzde kullanılmadığını düşünüyorum. Geriye kalan DSL ve kablolu bağlantı türlerini internete evimizden bağlanmak için kullanıyoruz.

Kablolu bağlantı, DSL \’e göre genellikle daha hızlıdır. Fakat yaygın olarak evlerimizde DSL bağlantısını kullanıyoruz. Ayrıca internet sağlayıcıları, fiber optik hizmeti vermektedir. Bunun avantajı, DSL veya kablo bağlantı gibi klasik bakır tel bağlantılarından daha fazla hız sağlayabilmesidir. Çünkü biz evlerde hala bakır kablolar ile internete bağlanıyoruz. Fiber optik hizmet genelde daha kalabalık bölgelerde bulunduğundan daha fazla bilgi edinmek için internet sağlayıcınızla görüşmeniz gerekir.

İkinci olarak, telefon hattınızın iyi durumda olduğundan emin olun. Örneğin hatta parazit sesler varsa internet bağlantı hızınızı etkiler. Bunun dışında telefon hattınız eskiyse, yıpranmışsa veya zarar görmüşse aynı şekilde bağlantınızı yavaşlatır.

Kablosuz ağ kullanıcısı iseniz, internet bağlantı hızınız hem bulunduğunuz konumdan hem de aynı bölgedeki diğer kablosuz aygıtların olup olmamasından etkilenir. Bulunduğunuz konum itibariyle erişim noktasıyla bilgisayarınız arasında hiçbir fiziksel engel olmaması gerekiyor. Bağlantı hızınızı arttırmak istiyorsanız erişim noktasına yani ADSL modeme yaklaşmalısınız.

Internet bağlantı hızını, bilgisayarın düzgün çalışması da etkiler. Bu noktada casus yazılımlar, virüsler, bellek miktarı, sabit disk alanı ve çalışmakta olan programlar da internet hızını etkileyebilir. Ayrıca tarayıcı eklentilerinin de performans sorunlarına neden olduğu biliniyor. Eklentilerin performansı yavaşlattığını düşünüyorsanız bunları kaldırmalısınız. Internet bağlantınızın yavaş olduğunu fark ettiyseniz ve çalışmakta olan başka programlar varsa, bu programları da kapatmayı deneyin.

Web sitelerinin anlık yoğun trafiğe maruz kalması internet\’i yavaşlatabilir. Web sitesinin açılmasında bir gecikmeyle karşı karşıya kalırsınız. Gözde web siteleri kullanıcıların yoğun ilgisine neden olabilir. Birçok kişi bu siteyi aynı anda ziyaret ediyorsa bir gecikmeyle karşılaşabilirsiniz.

Yukarıdaki bahsedilen etmenlerin dışında yoğun virüs patlamaları, yerel Internet sıkışıklığı, genel ağ ve proxy sunucu kullanımı da internet performansınızı etkileyebilir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et