Genel

Google, Türkiye’de Yayınlanan Reklamları İçin Fazladan Ücret Alacak

Google, 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren artık üzere İngiltere, Türkiye ve Avusturya’da yayınlanan reklamlar için yeni ücretler almaya başlayacak. Geçtiğimiz günlerde Google, müşterilerine bu duyuruyu bir e-posta ile yaptı. Peki bu yeni ücretler ne olacak?

Google Ads için Yeni Ücretler Belirlendi

Belirli ülkelerde yayınlanan reklamlar için, 1 Kasım 2020 tarihinden sonra kesilecek fatura veya ekstrelere yeni bir ücret eklemeye başlanacak. Bu yeni ücretler şöyle:

Türkiye’de yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %5 Yasal İşletim Maliyeti eklenecek.

Avusturya’da yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %5 Avusturya DST Ücreti eklenecek.

Birleşik Krallık’ta yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %2 BK DST Ücreti eklenecek.

Ayrıca Google, bu yeni ücretlendirmeyi neden yaptığını da açıkladı:

Yasal İşletim Maliyetleri, Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmektedir. Avusturya ve Birleşik Krallık’ta DST ücreti, bu ülkelerdeki yeni dijital hizmet vergilerinden kaynaklanmaktadır.

Google

Özetle, bu yeni ücretler, bu ülkelerde iş yapmanın maliyeti ile ilişkili gösteriliyor.

Bu yeni ücretler, Google Ads aracılığıyla satın alınan reklamlar için kullanıcılardan alınacak Yani Google ads üzerinden şirket reklamını yayınlamak isteyenler, yayınlanacak reklamlar için bu yeni ücretlendirmeye tabi tutulacak. Eğer belirtilen ülkelerde reklam yayınlıyorsanız, bu reklamlar için sizden ücret alınacak. 

Google Ads aracılığıyla satın alınan reklamlar için en önemli değişiklikler ise şöyle:

Bunlarla ilgili ücretler, faturanızda veya ekstrenizde her ülke için ayrı bir satır öğesi olarak gösterilecektir. Bu ücretleri Google Ads hesabınızın “İşlemler” bölümünde de görebilirsiniz. Yukarıda belirtilen ülkelerde yayınlanan reklamlar için sizden ücret alınacaktır.

Ülkenizde geçerli olan vergiler (satış vergisi, KDV, GST veya QST gibi) varsa bunlar yeni ücretlere de uygulanabilir.

Aylık faturalandırma veya otomatik ödeme yöntemiyle ödeme yapıyorsanız bu ücretler hesap bütçenize ilave olarak eklenecektir. Örneğin, hesap bakiyeniz €100 ise ve Avusturya’da yayınlanan reklamlar için €5 Avusturya DST Ücreti tahakkuk ederse size €105 fatura edilir (ülkenizde geçerli olabilecek satış vergisi, KDV, GST veya QST gibi bir vergi varsa bunlar da eklenir).

Manuel ödeme yöntemiyle ödeme yapıyorsanız bu ücretler, ödemenizin tamamı harcandıktan sonra alınabilir. Açık bakiyeniz kalabilir. Böyle bir durumda söz konusu bakiye, sonraki ön ödemenizden otomatik olarak düşülür. Örneğin, Türkiye’de yayınlanan reklamlar için 5 TL Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse ve 100 TL’lik yeni bir ödeme yaparsanız reklam göstermek için 95 TL (100 TL – 5 TL) krediniz olur ve kullanılabilir bakiyeniz 95 TL olarak görünür.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et