Gizliden Gizliye Tüm Şifrelerinizi Kaydediyor

Yıllardır kullandığınız Chrome tarayıcınızın, hatırlamasını istediğiniz tüm şifrelerinizi gizliden gizliye kaydettiğini biliyor muydunuz? 

Google Chrome, tüm şifrelerinizi bir havuzda saklıyor. Yani şifreleriniz web ortamında da saklanıyor.

Google Chrome Kayıtlı Şifreler Nerede Saklanıyor?

Google Chrome, farklı sitelere ait şifrelerinizi anımsayabilen kullanışlı bir parola yöneticisine sahip. Tarayıcının Ayarlar sekmesinden bu şifrelere her zaman için ulaşabiliyorsunuz. Kayıtlı kullanıcı adı ve şifrelerinizin tutulduğu veritabanı aynı zamanda web üzerinde de saklanıyor.

Bugüne dek Chrome tarafından kaydedilen şifrelerinizi görmek için passwords.google.com adresini ziyaret edin ama şaşkına dönmeyin. Verdiğim siteye ulaşarak herhangi bir tarayıcıda kayıtlı şifrelerinizi görmeniz mümkün. Tabii ki öncelikle Google hesabınız ile oturum açmanız istenecek. Giriş işlemi sağlandıktan sonra saklanan ve senkronize şifreler açılan sayfada tek liste halinde görüntülenecek.

password chrome

Herhangi bir kayıtlı şifreyi silmek için sağdaki çarpı işaretini kullanın. Böylece ilgili site ziyaret edildiğinde yeniden oturum açmanız istenecek ve şifre ile giriş yapmanız gerekecek. Aynı şekilde unuttuğunuz şifreleri görüntülemek için sağdaki göz simgesine tıklamanız yeterli olacak.

Hatırlatma!

Şifreler sadece Chrome senkronizasyonu açıkken ve Google hesabınızla oturum açtığınız taktirde burada saklanır. İlgili seçenek masaüstü tarayıcının Gelişmiş Ayarlar sekmesi altında “Web şifrelerini kaydetmeyi öner” şeklinde yer alıyor. Chrome’un mobil uygulamasında ise Ayarlar bölümündeki “Şifreleri kaydetme” bölümünü etkinleştirmeniz gerekiyor.

“Web şifrelerimi kaydetmeyi öner” Ayarını Kapatma

  1. Pencerenizin sağ üst köşesindeki Chrome menüsünü Chrome menu tıklayın.
  2. Ayarlar‘ı seçin.
  3. Sayfanın altında, Gelişmiş ayarları göster‘i tıklayın.
  4. “Şifre ve formlar” bölümünün altından Web şifrelerimi kaydetmeyi öner‘in işaretini kaldırın.

Bu ayarı tekrar etkinleştirmek için kutuyu işaretlemeniz yeterlidir.

  1. Chrome uygulamasını açın.
  2. Chrome menüsüne More dokunun.
  3. Ayarlar > Şifreleri kaydet‘e dokunun.
  4. Bu özelliği açıp kapatmak için ekranın üst tarafındaki mavi renkli kaydırma çubuğunu kullanın.

Kaynaklar

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın