ECDL (Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası)

\"ECDL\"ECDL – European Computer Driving Licence kelimelerinin kısaltılmışı olup, Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası olarak Türkçeleştirilmiştir. Türkiye\’de ECDL, CEPIS üyelerinden biri olan Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından yönetilmektedir. Öncelikle CEPIS ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

CEPIS, Avrupa Bilişim Dernekleri Konfederasyonu anlamına geliyor ve Avrupa\’da bulunan 32 tane ülkenin bilişim derneklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir konfederasyon. Avrupa Birliği çalışmaları devam ederken bir eksiklik yani bir bilişim standardı olmadığı dikkat çekiyor. Avrupa Birliğinin ölçülerine uygun bir şekilde tüm ülkelerde aynı düzeyde bir sertifikasyon verilmesini sağlamak üzere bir sertifikalandırma yapalım diyorlar. Bu konuda TOEFL örneğini verebiliriz. Siz yurtdışına çalışmaya ya da okumaya gittiğiniz zaman ne kadar İngilizce bildiğinizi ölçmek adına TOEFL bu sınavlardan birisidir. TOEFL sınavına girmeniz ve bilginizi belgelemenizi ster başvurduğunuz okul yada iş yeri. Bilgisayar okur-yazarlığı anlamında da tüm dünyada geçerli bir sertifikasyon yoktı ECDL \’den önce ve bu CEPIS diyor ki, biz bir sertifikasyon yapalım. Ardından ECDL Vakfı diye bir vakıf kuruluyor. Merkezi ise İrlanda da bulunuyor. ECDL ülkelerine bu standardı kendisi oluşturarak müfredatları, operasyonların ne şekilde işleyeceğini oluşturarak gönderiyor.

Başlangıçta 32 tane Avrupa ülkesi için oluşturulmuşken çok dikkat çekiyor ve şu anda 148 ülkede tüm dünyada uygulanıyor. Yani Avrupa\’dan daha fazla sayıda diğer ülkelerde kullanılıyor. Tabii başlangıçta sadece Avrupa için oluşturulduğu için European yani ECDL diye çıkıyor fakat sonra 148 ülkeye yaygınlaşınca ICDL adını alıyor. Yani Europe yerine International (uluslararası) kelimesi geliyor.

Türkiye\’de ECDL lisans sahibi TBD\’dir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın