Genel

Chat GPT-4, Yapay Zeka Dünyasının Yeni Yıldızı mı?

Chat GPT-4 şu an Chat GPT plus üyelerinin erişimine açıldı. Aylık 20$ ücret karşılığı kullanılabiliyor.

OpenAI, yapay zeka tabanlı dil modeli ChatGPT’nin GPT-4 sürümünü 14 Mart 2023 tarihinde piyasaya sürdü Peki en gelişmiş teknolojili yapay zekaya sahip olduğu belirtilen GPT-4’ün farkı ne? İsterseniz öncelikle önceki sürümlerle karşılaştırma yapalım. Aşağıda bu tabloyu bulabilirsiniz:

ÖzelliklerGPT-1GPT-2GPT-3
Dil Modeli Boyutu117 milyon parametre1.5 milyar parametre175 milyar parametre
Dil Modeli TürüTek YönlüÇift YönlüÇift Yönlü
Eğitim VerileriWeb sayfalarıWeb sayfaları, kitaplarWeb sayfaları, kitaplar, Wikipedia, GigaWord
Yaratıcılık SeviyesiDüşükOrtaYüksek
Doğruluk SeviyesiDüşükOrtaYüksek
Anlama ve Bağlam BilgisiZayıfDaha İyiDaha İyi
Başarılı GörevlerDüzeltme, TamamlamaÇeviri, Metin ÜretimiÇeviri, Metin Üretimi, Soru Cevaplama

Tablodan da görülebileceği gibi, GPT modelleri giderek daha büyük hale gelmiş ve daha karmaşık görevleri başarabilme kabiliyetleri artmıştır. GPT-3, önceki sürümlere kıyasla daha yüksek bir yaratıcılık seviyesine ve doğruluk seviyesine sahiptir ve daha geniş bir veri kümesi üzerinde eğitilmiştir. Ancak, GPT-3’ün doğru anlama ve bağlam bilgisi hala bazı zayıflıkları vardır.

Chat GPT-4

Chat GPT-4, çeşitli profesyonel ve akademik ölçütlerde insan düzeyinde performans sergileyen büyük bir çok modlu modeldir (görüntü ve metin girişlerini kabul eden, metin çıktıları yayan).

Sıradan bir sohbette, GPT-3.5 ile GPT-4 arasındaki fark ince olabilir. Fark, görevin karmaşıklığı yeterli bir eşiğe ulaştığında ortaya çıkar; GPT-4 daha güvenilirdir, yaratıcıdır ve GPT-3.5’ten çok daha incelikli talimatları işleyebilir.

GPT-4 dünyada bir devrim mi gerçekleştirecek, bilinmez ama yapay zeka destekli bir sohbet robotunun yapabileceğinin ötesine geçti diyebilirim. Neden mi? Çünkü GPT-4, geniş genel bilgisi ve problem çözme yetenekleri sayesinde zor sorunları daha büyük bir doğrulukla çözebiliyor. video, görsel ve ses gibi girdileri kullanarak sonuç üretebiliyor. Örneğin mutfakta elinizdeki malzemelerin bir fotoğrafını sunarak “Bu malzemelerle ne yapabilirim?” sorusuna öneriler getirebiliyor. Aynı zamanda şarkı besteleme, senaryo yazma veya bir kullanıcının yazma stilini öğrenme gibi yaratıcı ve teknik yazma görevlerinde kullanıcılarla birlikte oluşturabiliyor, düzenleyebiliyor ve yineleyebiliyor. Üstelik GPT-4, gelişmiş muhakeme yeteneklerinde Chat GPT’yi geride bırakıyor.

Chat GPT4, piyasaya sürüldüğünden beri insanları yaptıklarıyla oldukça şaşırtıyor. Bu yeni sürüm, önceki versiyonu olan GPT-3.5’e göre bazı çok önemli geliştirmelere sahip. Mevcut hatalar çözüldü ve yapay zekâ artık görsel girdileri de kabul ediyor. GPT-4, girdi olarak bir peçetedeki modelin fotoğrafını çekebilir ve tamamen işlevsel bir web sitesi (HTML/CSS/JS) çıkarabilir.

web sitesi

GPT, GPT-2 ve GPT-3’ten gelen araştırma yolunu izleyen derin öğrenme yaklaşımı ile giderek daha karmaşık ve yetenekli dil modelleri oluşturmak için daha fazla veriden, daha fazla hesaplamadan yararlanıyor.

Yapılan değerlendirmelerde, GPT-4’ün izin verilmeyen içerik taleplerine yanıt verme olasılığı %82 daha az ve gerçek yanıtlar üretme olasılığı GPT-3.5’e göre %40 daha fazla.

GPT-4’ün davranışının iyileştirilmesi için ChatGPT kullanıcıları tarafından gönderilen geri bildirimler kullanıldı. Ayrıca yapay zeka güvenliği ve güvenliği gibi alanlarda 50’den fazla uzmanla çalışıldı.

GPT-4, ABD’de ki-tıp dahil- çoğu sınavları rahat geçiyor! Hatta hukuk fakültesi bitirme sınavında ilk %10 arasına girdi! Belki bir ütopya olabilir ama robot avukatlar geliyor da diyebilir miyiz?

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et