Genel

Bir Web Sitesi Bağlantısı Güvenli mi Değil mi?

Bir web sitesinin ziyaret etmek için güvenli olup olmadığını nasıl anlarız?Bunu öğrenmek için site hakkındaki güvenlik bilgilerini kontrol edebilirsiniz. Siteyi ziyaretiniz, güvenli veya gizli olamıyorsa Chrome sizi uyarır.

 1. Öncelikle Google Chrome’da bir sayfa açın.
 2. Bir sitenin güvenliğini kontrol etmek için adres çubuğundaki web adresinin hemen sol yanında bulunan simgeye bakın:
  •  Güvenli
  •  Bilgi veya Güvenli değil
  •  Güvenli değil veya Tehlikeli
 3. Site ile ilgili ayrıntıları ve izinleri görmek için simgeyi seçin. Chrome’un algıladığı bağlantı gizliliğinin özetini görürsünüz.
web site güvenliği

Güvenlik Sembollerinin Anlamı

Bu semboller, bir siteyi ziyaret etmenin ve kullanmanın ne kadar güvenli olduğu hakkında bilgi verir. Sembollere bakarak sitenin güvenlik sertifikasının olup olmadığını, Chrome’un bu sertifikaya güvenip güvenmediğini ve Chrome’un bir siteyle kurduğu bağlantının gizli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Güvenli

Site üzerinden gönderdiğiniz veya aldığınız bilgiler gizli kalır. Bu simgeyi görseniz bile, gizli bilgileri paylaşırken her zaman dikkatli olun. Ziyaret etmek istediğiniz sitede olduğunuzdan emin olmak için adres çubuğuna bakın.

Bilgi veya Güvenli Değil

Site, gizli bir bağlantı kullanmamaktadır. Birileri bu site üzerinden gönderdiğiniz veya aldığınız bilgileri görebilir ya da değiştirebilir.  Bazı sitelerde, aşağıdaki adımları uygulayarak sayfanın daha güvenli bir sürümünü ziyaret edebilirsiniz:

 1. Adres çubuğunu seçin.
 2. http:// kısmını silin ve bunun yerine https:// yazın.

Bu işe yaramazsa site sahibiyle iletişime geçip sitenin ve verilerinizin güvenliğini HTTPS ile sağlamasını isteyin.

Güvenli değil veya Tehlikeli

Bu sayfada gizli veya kişisel bilgilerinizi girmemenizi öneririz. Mümkünse siteyi kullanmayın.

Güvenli değil: Dikkatli bir şekilde ilerleyin. Bu sitenin bağlantısının gizliliği ile ilgili ciddi bir sorun var. Birileri bu site üzerinden gönderdiğiniz veya aldığınız bilgileri görebilir.

“Giriş yapma işlemi güvenli değil” veya “Ödeme işlemi güvenli değil” mesajını görebilirsiniz.

Tehlikeli: Bu siteden uzak durun. Tam sayfa kırmızı uyarı ekranı görürseniz Güvenli Tarama, siteyi güvenli olmadığı için işaretlemiştir. Siteyi kullanmanız durumunda gizli bilgilerinizi riske atma ihtimaliniz yüksektir.

instagram auto likes kaufen

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et