Genel

Android Oreo Nedir?

Dünyanın favori çerezi, yeni favori Android sürümü, Android 8.0 yani Android Oreo. Her zamankinden daha akıllı, daha hızlı ve daha güçlü.

Android Oreo, uygulamanızı genişletmenin ve daha verimli bir şekilde geliştirmenin birçok yeni yolunu sunar. İşte Android 8.0 sürümünün özellikleri beraber inceleyelim:

Android 8.0 Özellikleri

 1. Resim içinde resim modu

  Android 8.0 etkinliklerin resim içinde resim (PIP) modunda başlatılmasına olanak tanır. PIP, çoğunlukla video oynatma için kullanılan çoklu pencere modunun özel bir türüdür. PIP modu başlangıçta yalnızca Android TV için kullanılabilir; Android 8.0, bu özelliği diğer Android cihazlarda kullanılabilir hale getirir.

 2. Bildirim kanalları
  Android 8.0 ‘dan başlayarak, bildirim kanalları, görüntülemek istediğiniz her bildirim türü için kullanıcı tarafından özelleştirilebilir bir kanal oluşturmanıza izin verir. Bildirim kanalları, kullanıcıların bildirimleri yönetmesine yardımcı olmak için birleşik bir sistem sağlar. 
 3. Metin görünümlerini otomatik boyutlandırma
  Metin boyutunun, TextView özelliklerini ve sınırlarını temel alarak mizanpajını dolduracak şekilde otomatik olarak genişletmesini veya sözleşme yapmasını sağlamak için bir talimat vermenizi sağlar. Bu ayar, dinamik içerikli farklı ekranlarda metin boyutunu optimize etmeyi kolaylaştırır.
 4. İndirilebilir fontlar
  Android Destek Kitaplığı 26, dosyalar APK’ye paketlenmek veya APK’nın yazı tiplerini karşıdan yüklemek yerine bir sağlayıcı uygulamasından yazı tipi istemek için API’lara destek getiriyor.
 5. Pinlenmiş kısayollar
  pinlenmiş kısayollar
  Android 8.0’da ve daha üstünde, sabitlenmiş kısayollar oluşturabilirsiniz . Durağan ve dinamik kısayolların aksine, sabitlenmiş kısayollar desteklenen başlatıcılarda ayrı simgeler olarak görünür. Yukarıdaki görsel, bu iki kısayol türü arasındaki ayrımı göstermektedir.
  Not: Bir kısayolu desteklenen bir başlatıcıya takmaya çalıştığınızda, kullanıcı kısayolunu sabitleme iznini isteyen bir onay iletisi alır. Kullanıcı kısayolun sabitlenmesine izin vermezse, başlatıcı isteği iptal eder.
 6. WebViews’i yönetme
  Web içeriğini görüntüleyen nesneleri yönetmenize yardımcı olması için çeşitli API’lar sağlar.
 7. Bildirim rozetleri
  Android 8.0 , desteklenen başlatıcılardaki uygulama simgelerinde bildirim amblemlerini görüntülemek için kullanılan işlevleri tanıtır . Bildirim rozetleri, bir uygulamadaki kullanıcıların henüz reddetmediği veya üzerinde işlemediği bir veya daha fazla bildirim kanalıyla ilişkili bildirimleri gösterir. Kullanıcılar, bildirim kanalları veya uygulamaları için rozetleri Ayarlar uygulamasından kapatabilir.
  bildirim rozetleri

ve daha birçok geliştirici özelliği var. Daha fazla detay için buraya bakınız.

Geçmiş Yıllarda Çıkan Android Versiyonları

Versiyon Kod adı API Dağıtım
2.3.3 –
2.3.7
Gingerbread 10 0.6%
4.0.3 –
4.0.4
Ice Cream Sandwich 15 0.6%
4.1.x Jelly Bean 16 2.3%
4.2.x 17 3.3%
4.3 18 1.0%
4.4 KitKat 19 14.5%
5.0 Lollipop 21 6.7%
5.1 22 21.0%
6.0 Marshmallow 23 32.0%
7.0 Nougat 24 15.8%
7.1 25 2.0%
8.0 Oreo 26 0.2%

Umarım yararlı olmuştur. Yorumlarınızı eksik etmeyin ;)

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et