Vektör Grafik Ne İşimize Yarar?

\"vektorVektör kelimesi, pek çok kişi için bir anlam ifade etmeyebilir. Ama bu yazıda, vektörlerin grafik oluşturmada ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

Vektör terimini en basit haliyle, iki nokta arasında çizilen çizgi olarak tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle bu tip grafikler; koordinatları belirlenmiş, başlangıç ve bitiş noktaları belirtilmiş çizgilerden oluşur. Bilgisayar, bu yöntem ile çizilmiş çizgilerin tümünü yan yana koyarak resmi oluşturur.

Ortaya çıkan resim, farklı renk ve büyüklükteki çizgilerin bir araya getirilmesi temeline dayanır. Bu çizgiler, teknik olarak \”nesne\” adıyla tanımlanırlar ve konumları da isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. Çünkü resmi oluşturan her çizgi, aslında diğerlerinden bağımsızdır. Bu yüzden büyütüldüklerinde noktalar da büyür ve resimde bozulmalar meydana gelir. Fakat vektör grafikte resim geometrik şekillerden oluştuğu için, büyütüldüğünde benzer sorunlar yaşanmaz. Bu özellik, vektör grafiğin bu kadar çok tercih edilmesinin temel nedenidir.

VEKTÖR GRAFİĞİN AVANTAJLARI

Vektör grafik, bazı avantajları nedeniyle bitmap grafiğin yerine kullanılabilir;

• Vektör grafik, bitmap\’e göre sabit diskte daha az yer kaplar.
• Büyütme ve küçültme işlemleri sırasında resimde bir bozulma olmaz.
• Resim çok kolay bir şekilde değiştirilebilir ve İstenen parçaları, başka bir resimde rahatlıkla kullanılabilir.
• Resmi oluşturan çizgilerin rengini, kalınlığını ve yerini değiştirmek çok kolaydır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın