Eğitim

Yapay Zeka ile Teknoloji Eğitiminde Fark Yaratanlar Zirvesi

TED Ankara Koleji, 15 Ocak 2022 tarihinde “Yapay Zeka ile Teknoloji Eğitiminde Fark Yaratanlar Zirvesi” adlı bir organizasyon düzenledi.

Zirvede; yapay zeka ve teknoloji eğitimi, makine öğrenmesi ve metaverse konuları ele alındı. Alanında uzman konuşmacıların sunumları ve Microsoft, Global Al Hub ve Twinscience şirketlerinin atölye çalışmaları oldu. Zirve çevrimiçi yapıldı ve Türkiye’nin dört bir yanından eğitimciler katıldı.

15 Ocak Cumartesi günü saat 10.30’da başlayan zirve, TED Ankara Koleji tarafından düzenlendi. Dünya Ekonomik Forumu İcra Kurulu Üyesi Ve Dördüncü Sanayi Devrimi Forum Merkezi Başkanı (2014-2021) Murat Sönmez, ODTÜ Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri Eğimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Soner Yıldırım, Microsoft Türkiye Teknoloji Sorumlusu Onur Koç ve İstinye Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Dr. Şebnem Özdemir açılış konuşmaları yaptı. Öğleden sonra ise ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğba Tokel’in, Okulları Metaverse Ortamına Taşıyan Teknoloji konulu bir sunumu ile devam etti.

Atölyelerin konu başlıkları ise şunlardı:

  • Microsoft’un Eğitimde Yapay Zeka Uygulamaları, 
  • Global Al Hub-Yapay Zeka ve Kodlama Olmadan (No-code) Makine Öğrenmesi,
  • Twinscience-K-12 Yapay Zeka Eğitiminde Araçlar ve Yöntemler: Teachable Machine’in Sınıf içi Kullanımı.

TED Ankara Koleji Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kartal Usluel, zirveye ilişkin yaptığı açıklamada, “TED Ankara Kolejinde Bilişim Teknolojileri ve Yazılım derslerimizde, öğrencilerimizi yapay zeka ile tanıştırmak için blok programlama araçlarını kullanarak görüntü, ses ve metin işleme ile ilgili yapay zeka projelerinin kodlamasını öğretiyor, kendi projelerini kodlamalarını sağlıyoruz. Öğretim programımıza dahil ettiğimiz makine öğrenimi çalışmaları, öğrencilere yapay zeka ve gelecek kariyer planlamaları konusunda farkındalık kazandırıyor. Okulumuzun öncülüğünde ikincisini gerçekleştireceğimiz teknoloji zirvesine gerek özel okullardan gerekse devlet okullarından 300’e yakın eğitimci katılıyor. Eğitim yöneticilerine ve öğretmenlere geleceğin dünyasını anlamada ışık tutacak bu zirvenin, yapay zeka ve metaverse teknolojileri konusundaki gelişmeleri yakalama, bu teknolojilerin eğitimdeki uygulama alanları üzerine fikir alışverişinde bulunma, bilgi, deneyim ve tecrübeleri paylaşma açısından son derece faydalı olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Kaynak: https://www.egitimajansi.com/haber/egitimciler-bu-zirvede-bulusuyor-haberi-82560h.html

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et