Eğitim

Scratch Uygulamasına Yeni Blok Renkleri Geliyor

Scratch uygulamasındaki kod blokları renkleri değişiyor. Tüm kullanıcılar için okumayı kolaylaştıracak yeni Scratch blok renkleri geliyor.

Scratch Blok Renkleri Değişiyor

Yeni değişiklik aslında bir renk kontrastı sağlıyor. Renk kontrastı, metnin renginin arka plan renginden çok farklı olması gerektiği anlamına geliyor. Bu değişiklik ile iyi renk kontrastı ile az gören insanların yeni kod bloklarını kolayca okuyabileceği amaçlanıyor. Bununla birlikte engelli kişiler için web sayfalarını erişilebilir kılmak için kılavuzlar ve kaynaklar sağlayan bir girişim olan W3 WCAG Yönergeleri’ne dayalı olarak bu yapılıyor. Mevcut Scratch blokları düşük renk kontrastına sahip olduğu düşünüldüğünden böyle bir değişikliğe gidiliyor.

Bir web sitesine erişilebilirliğin olması, engelliler de dahil olmak üzere herkes tarafından kullanılabileceği anlamına gelir. Daha fazla kişinin Scratch ile kendilerini ifade edebilmesi için blokları daha erişilebilir ve okunması daha kolay hale getirmek amaçlanıyor. Scratch topluluğu, Scratch’i daha fazla kişi kullanabildiğinde fayda sağlayacağı görüşünü dile getiriyor.

Bu proje ile süreç nasıl işleyecek?

Mevcut blok renklerinin Scratch’i az gören birçok kişi için kullanımını zorlaştırdığı tespit edilmiş. Uzmanlarla görüşülmüş ve yeni tasarımlar üzerinde çalışmaya başlanmış. Dolayısıyla bu yeni çalışma kullanıcılarla paylaşılmış. Bu noktada bizlerden geri bildirimde bulunmamız isteniyor. Kullanıcıların geri bildirimleri, Scratch ekibinin kararlar almasına ve tasarımları olabildiğince yararlı hale getirmek için geliştirmelerine yardımcı olacak.

Scratch uygulamasının herkes tarafından erişilebilir olması gerekiyor. Fakat Scratch ekibi, mevcut kod blokları renklerinin bunun olmasını engellediği görüşüne sahip. Benim gibi birçok kullanıcının mevcut blok renklerini sevdiğini biliyorum. Değişim zor olsa da herkesin Scratch uygulamasını kullanmaktan keyif almasının önemli olduğunu ifade ediliyor. Bu yüzden geri bildirim anketinde düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın:

https://www.surveymonkey.com/r/colorblocks

Scratch web sitesinde ve uygulamasında bloklar ne zaman değişecek?

Bu yeni Scratch blokların 2023 yazında tanıtılması hedefleniyor. Ancak henüz bir lansman tarihi yok.

Tüm geri bildirimlerinizi Scratch Lab’deki ankette paylaşın. Anketin sonunda yorumlar veya ek düşünceler için bir bölüm var. Orada yorumlarınızı detaylı olarak ifade edebilirsiniz.

Scratch Lab nedir?

Scratch ekibinin Scratch üzerinde yeni blokları test ettiği Scratch editörünün deneysel bir versiyonudur. Devam eden bu çalışma kullanıcılar ile paylaşılıyor. Böylece iyileştirmelerine yardımcı olacak geri bildirimler alabiliyorlar. Bununla beraber Scratch Lab ile oluşturduğunuz projeleri bilgisayarınıza indirebilir ve aynı Scratch Lab düzenleyicisine geri yükleyebilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et