Eğitim

Harezmi Eğitim Modeli Yaygınlaşıyor!

Türkiye Gazetesi’nde yer alan Esma Altın’ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilere disiplinler arası düşünme, ezberden uzak durma, düşündüklerini becerileriyle hayata geçirebilme, çağın yeniliklerine milli ve manevi değerleri adapte etme yeteneği kazandırmayı amaçlayan “Harezmi Eğitim Modeli”ni hayata geçiriyor.

Bu inovatif eğitim modeli, klasik öğretim sisteminden ayrılarak daha renkli ve eğlenceli bir yaklaşım benimsemeyi hedefliyor. Öğrencilere öğrenmeye olan ilgilerini artıracak bir sistem sunan Harezmi Eğitim Modeli, teknolojiyi etik ve ahlaki değerlere uygun bir şekilde kullanma bilincini aşılayacak ve gerekli yetkinlikleri kazandıracak.

Ayrıca, öğrencilere bilgisayarsız blok veya metin tabanlı programlama, robotik, oyun ve yapay zeka programlama araçlarını kullanma becerisi kazandırılarak, problemlere yaratıcı çözümler bulma yeteneği geliştirilecek. Bu yenilikçi eğitim modeli, 27 pilot şehirdeki 115 okulda eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında uygulanmaya başlanacak. Modelin 2024-2025 eğitim-öğretim yılında ise ülke genelindeki tüm okullarda uygulanması planlanıyor.

Harezmi Eğitim Modeli

Harezmi Eğitim Modeli

“Harezmî Eğitim Modeli”nin çalışmaları ve süreçleri, 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde, Bakanlık tarafından desteklenen ve üniversitelerin paydaşlığında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen çalıştaylar ile başlamıştır. Bu süreç, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında düzenlenen “Geleceğin Eğitimine Katkı Ödülleri” yarışmasında Türkiye birincisi seçilen Harezmî Eğitim Modeli ile sonuçlanmıştır.

Harezmî Eğitim Modeli, disiplinlerarası yaklaşımı benimseyen, farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı bir yapıyı temsil eder. Bu model, iş birliğini teşvik eden, fen ve bilgisayar bilimi öğretimini sosyal bilim dallarıyla bütünleştiren, bilgi işlemsel düşünme becerilerini hayata geçiren, programlama ve öğretim araçlarını etkin bir şekilde kullanan, robotik ve oyun tasarımıyla eğlenerek üreten, kendini sürekli güncelleyen bir disiplinlerarası eğitim modelidir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et