Eğitim

EBA Canlı Ders Yardımcı Yönetici Nasıl Belirlenir?

Canlı Ders güncellemesi ile derslere yardımcı yönetici belirleyebilme özelliği eklendi. Öğretmenler canlı derslerine giriş yaptıklarında, kendilerine ders esnasında yardımcı olabilecek bir ya da birkaç öğrencisini “Yardımcı Yönetici” olarak belirleyebiliyor. Belirlenen yardımcı yönetici:

  • Canlı dersler sırasında “Dersi sonlandırma” ve “Başka bir öğrenciyi yardımcı yönetici yapma” eylemleri dışında bütün yetkilere (Öğrencilerin seslerini açma/kapama, ekran paylaşma, paylaşım izinlerini yönetme, çizim izinlerini yönetme, kamera açma isteğinde bulunabilme gibi) sahip olabiliyor.
  • Öğretmenin dersten düştüğü durumlarda yönetici konumunda olacak. Öğretmen tekrar bağlandığında eski görevine otomatik olarak geri dönecek. Eğer öğretmen 2 dk. içinde gelmezse ders sonlandırılacak.

Öğretmen, canlı derse başladığında daha önceden belirlediği ve güvendiği, kendisine teknik anlamda yardımcı olacak bir öğrencisine yardımcı yönetici görevi atayabilir. Peki bunu nasıl yapabilir? Hemen açıklayayım:

Öncelikle Canlı Ders esnasında “Katılımcılar” kısmında derse katılan öğrenci listesine ulaşıyoruz. İşlem yapmak istediğimiz öğrenci adının üzerine geliyoruz. Sırasıyla “Fazlası” ve “Yardımcı Yönetici Yap” seçeneklerine tıklıyoruz. İşlemin ekran görüntüsünü aşağıdaki görselde inceleyiniz.

EBA Canlı Ders yardımcı yönetici belirleme

Öğretmen ders esnasında herhangi bir durumda öğrenciden yardımcı yönetici görevini geri alabilir. Yani bu görevi iptal edebilir. Nasıl mı? Yine aynı şekilde ilgili öğrencinin üzerine geliyoruz. Sırasıyla “Fazlası” ve “Yardımcı Yönetici Yetkisini Geri Al” seçeneklerine tıklıyoruz. İşlemi aşağıdaki görsel üzerinden inceleyiniz.

Yardımcı Yönetici Yetkisini Geri Al

Öğretmen dersten düştüğünde dersin sonlanmaması için bu güncelleme yapıldı. Bu güncelleme ile öğretmen dersten düştüğünde yaklaşık 2 dk. kadar öğretmenin gelmesi için bekleme süresi eklendi. Derste yardımcı yönetici seçili ise, bu süreçte yardımcı yönetici olarak belirlenen öğrenci öğretmen gelene kadar öğretmen yetkilerine sahip olacak. Eğer yardımcı yönetici belirlenmediyse, dersteki herhangi bir öğrenci öğretmen yetkilerine sahip olacak. Bu yüzden ders başlarken öğretmenlerin sınıflarında güvenebilecekleri bir öğrenciye bu görevi vermelerini öneririm.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et