Eğitim

Yeni Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Hakkında

EBA, hem bir içerik portalı, hem bir market, hem bir paylaşım alanı, hem bir sosyal öğrenme alanı, hem bir öğrenim yönetim sistemi. 

“Dünya değişiyor ve dönüşüyor, çocuklarımız hayal bile edemediğimiz bir dünyaya yetişiyorlar.” Bu olgu herkesin dilinde ama bu değişime nasıl ayak uydurulacağı ve öncülük edileceği hâlâ muallak. Milli Eğitim Bakanlığı, bu baş döndürücü gelişimin öncüsü olmak ve çocuklarımızı yarının dünyası için en donanımlı şekilde yetiştirebilmek için çok farklı alanlarda çalışmalar ve projeler yürütüyor. Bu çalışmaların en önemlilerinden biri de kuşkusuz Eğitimde Fatih Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA).

Türkiye’yi üretim üssü yapma, teknolojiyi ülkemize transfer etme, istihdamı ve ihracat gelirlerini artırma, ülkenin dört bir tarafına fiber internet altyapısı taşıma, hane halklarının tablet bilgisayarlar aracılığıyla “e” uygulamalara erişmesini sağlama gibi toplumsal kalkınma ve dönüşüm stratejileri de ihtiva eden Eğitimde Fatih Projesi ve EBA eğitim alanında da gözlerin Türkiye’nin üstüne çevrilmesini sağlayan ciddi atılımlar yapmıştır. Tüm dersliklere etkileşimli tahta, hızlı internet, tüm öğretmenlere ve 5-12. sınıftaki öğrencilere tablet bilgisayar, tüm okullara çok fonksiyonlu yazıcı sağlayan MEB, bu donanım ve alt yapının ancak ve ancak içeriklerle anlam kazanacağını düşünerek EBA’yı hayata geçirmiştir.

fatih projesi

YENİ EĞİTİM BİLİŞİM AĞI (EBA)

2012 yılında yayın hayatına başlayan EBA, zengin eğitim içeriklerini herkese açık olarak sunarak eğitimde fırsat eşitliğini sağlamayı başarmıştır. Öğrencilerin sağlık, doğal afet vb. sebeplerle okula gidemediği ya da konu eksiklerini telafi etmek istediği durumlarda her an erişebilecekleri bir kaynak sunan EBA, aynı zamanda sınıf ortamındaki eğitim – öğretim faaliyetlerini zenginleştirici çok sayıda içeriği de kullanıcılarına sunmaktadır. Öğretmenlerin veya okul, ilçe, il müdürlüklerinin yaptıkları başarılı çalışmaları, projeleri, yenilikleri tüm Türkiye ile paylaşmalarına imkân veren, tüm eğitim camiasının “Ben de varım!” diyebileceği bir sosyal eğitim platformudur.

Eğitimde tek adres parolasıyla yola çıkan EBA; MEB’in yanı sıra diğer kamu kurum ve kuruluşları ile Üniversiteler, Belediyeler, STK’lar ve özel sektörün ürettiği içerikleri de bünyesinde toplayıp kullanıcılarına sunarak Dünyanın En Büyük İçerik Portalı olmayı başarmıştır.

Sürekli yenilenmeyi kendine hedef olarak belirleyen EBA yaptığı çalışmalar neticesinde 08.09.2015 tarihinde EBA V2’yi kullanıma açmıştır.

eba

Yeni EBA temelde 3 ayak üzerine inşa edilmiştir:

 • EBA Ders; öğretmen ve öğrencilerin e-içeriklere ulaşabildiği, kullanıcı adı ve şifre ile erişim yapılabilen, öğretim yönetim sistemi,
 • EBA Paylaşım; öğretmenlerin ve okul, ilçe, il idarelerinin yaptıkları çalışmaları tanıtabilecekleri, “ben de varım” diyebilecekleri haber, video, ses, görsel paylaşım alanı,
 • EBA Portal; YEĞİTEK’in protokol yaparak sisteme entegre ettiği özel sektör ve kamu eğitim portallerinin olduğu bölüm.

EBA İÇERİK SAYISI

Yaklaşık;

 • 8 milyon 387 bin kayıtlı kullanıcı,
 • 7.048 haber,
 • 57.391 görsel,
 • 10.416 video,
 • 4.734 ses dosyası,
 • 100 eğitim portalı,
 • 23.000 soru,
 • 1.584 dergi,
 • 4.677 doküman,
 • 1.991 e-kitap,
 • 10.000 etkileşimli içerik

bulunmaktadır.

eba

Yeni EBA ile artık öğretmenler öğrencilerine ödev olarak konu anlatımı, etkinlik, soru, sınav, internet sitesi vb. atayabilmekte, öğrenciler sistem üzerinde öğretmenlerin kendilerine atadığı ödevi görüp yapabilmekte ve öğretmen, öğrencilerinin ödevleri ne oranda yaptığını takip edebilmektedir.

Artık öğrencinin evinde dersini çalıştığı, araştırdığı, okula hazırlıklı geldiği; okulda ise bu bilgileri üst düzey becerilere taşıdığı, tartıştığı, sorunlara çözümler ürettiği eğitim ortamları deneniyor. “Evde çalış, okulda tartış” prensibinin uygulanmasında en önemli imkânlardan biri, EBA sayesinde öğrenciler bireysel olarak derse hazırlık yapıp konuyu çok boyutlu öğrenip okula hazırlıklı gidebiliyorlar.

Belki 25 sene sonra öğretmen ve öğrencilerin fiziki olarak çok az bir araya geldiği ama çevrimiçi olarak hep bir arada olduğu bir eğitim sisteminin içinde olacağız. EBA bu dönüşümün ilk adımını atmakta ve eğitim – öğretim faaliyetlerinin okul dışında da devam edebilmesi için imkân sunmaktadır. Öğretmen – öğrenci fiziki olarak bir arada olmasa bile EBA sayesinde her an etkileşim halinde olabilmektedir.

Yeni EBA’daki en önemli özelliklerden biri de kuşkusuz ölçme – değerlendirme sistemi. EBA, öğrencilerin hem bireysel olarak kendilerini sınayabileceği hem de öğretmenlerin sınıflarının bir konuyu öğrenme düzeylerini sınayabilecekleri bir ölçme – değerlendirme sistemi sunuyor. Sistem üzerinde doğru – yanlış – boş cevap sayısı, hangi kazanımlarla ilgili hata yapıldığı, sorunun doğru cevabının ne olduğu gibi pek çok bilgi sunulmaktadır. EBA’nın bu ve benzeri özellikleri öğrencilerin dershanelere olan gereksinimini de ortadan kaldırmaktadır.

Ali İhsan BAYKAL MEB – YEĞİTEK (Eğitim Medyası Koordinatörü)

Eğitimde FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2015 Bildirisinden

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: