Eğitim

Başöğretmenlik ve Uzman Öğretmenlik Sertifikaları Erişime Açıldı

Başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sertifikaları e-Devlet üzerinden erişime açıldı. Sistemde yaşanan yoğunluktan dolayı MEB, sertifikaları MEBBİS üzerinden de erişime açtı.

19 Kasım 2022 tarihinde yapılan Yazılı Sınav ile Uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için başarılı olanlar, sınavdan muaf olanlar ve kurumlarınca başvurusu uygun bulunanlara uzman öğretmen/başöğretmen sertifikası düzenlendi.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SERTİFİKALARI NE ZAMAN VERİLECEK

e-Devlet

Millî Eğitim Bakanlığınca uzman öğretmen ve başöğretmenlik kesin sınav sonuçları 16 Aralık 2022 tarihinde açıklanmıştı. Sertifika almaya hak kazananlar, sertifikalarını e-Devlet üzerinden alabilir. Sistemde yaşanan yoğunluktan dolayı ise MEB, sertifikaları MEBBİS üzerinden de erişime açtı. Böylece uzman öğretmen ve başöğretmenlik unvanı almaya hak kazananlar, sertifikalarını MEBBİS üzerinden de alabilir.

Öğretmenler, e-Devlet üzerinde arama kutusuna “uzman öğretmenlik” yazıp listelenen hizmeti kullanarak uzman öğretmenlik sertifikaları için sorgulama yapabilir.

MEBBİS

Yaşanan yoğunluktan dolayı sistemden sertifikalarını alamayan öğretmenler için MEB, sertifikaları MEBBİS üzerinden erişilebilir hale getirdi. Öğretmenler MEBBİS‘e giriş yaptıktan sonra Kişisel Bilgiler Modülüne tıkladıklarında açılan ekranda Uzman Öğretmen / Başöğretmen bilgisinin yanında yer alan Sertifika Göster butonuna tıklayarak sertifikalarını indirebilirler.

UZMAN ÖĞRETMENLİK EĞİTİM ÖĞRETİM TAZMİNATI

Söz konusu unvanlardan sertifikanın düzenlendiği tarihten itibaren yararlanabilecek olan uzman öğretmen ve başöğretmeneler, sertifikanın düzenlendiği tarihi takip eden ay başından itibaren bu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından faydalanacak.

Uzman öğretmen ve başöğretmenlik unvanı almaya hak kazananlar, sertifikalarını görev yaptıkları kurumlara ibraz etmeleri halinde, unvanlar için öngörülen bir dereceden yararlandırılacak.

Söz konusu unvanlardan öğretmenlerimiz, sertifikanın düzenlendiği tarihten itibaren yararlanacaklardır.

Sertifikanın düzenlendiği tarihi takip eden aybaşından itibaren söz konusu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlanılacaktır.

Dilekçe Örneği

Uzman Öğretmen sertifikası düzenlenenlere 1 (bir) derece ilerlemelerinin yapılabilmesi için 20 Aralık 2022 tarihinden itibaren Uzman Öğretmen Sertifikası görev yaptıkları kurumlara ibraz ettikleri tarih dikkate alınarak derece tekliflerinin yapılması gerekiyor. Uzman Öğretmen/Başöğretmen sertifikasına sahip olanlara 1 derece (3 kademe) verilmesiyle birlikte, derece/ kademesi 1/1 – 1/2 – 1/3 olanlar ise 1/4 olarak tamamlanacak.

Aynı zamanda Uzman Öğretmen/Başöğretmen unvanından yararlanan öğretmenlerin sertifikalarının özlük dosyalarında saklanması gerekiyor. Değerli öğretmenlerimizin bunu unutmaması ve gerekli takibi yapmasını hatırlatalım.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et