6. Sınıf

6. Sınıf İletişim Teknolojileri ve İşbirliği

6. sınıf 1. dönem konusu olan İletişim Teknolojileri ve İşbirliği ile ilgili çalışma kağıtları, konu testleri ve videoları paylaşıyorum. Konuyu sürekli güncel tutuyorum. Ek olarak bu içeriği takip etmenizi öneririm.

İletişim Teknolojileri ve İşbirliği konusu, 3. ÜNİTE İLETİŞİM, ARAŞTIRMA VE İŞBİRLİĞİ içinde yer alır.

Öğrencilerin derse katılımını sağlamak adına aşağıda paylaştığım çalışma kâğıtlarını önceden hazırlayabilirsiniz. Bununla beraber ders sonunda öğrencilerle paylaşarak konuyu pekiştirebilirsiniz. Daha sonra konu ile ilgili hazırladığım videoları izletebilirsiniz. Bunun yanı sıra videoları arada durdurarak öğrencilere anlık sorular sorabilirsiniz. Hal böyleyken konu ile ilgili iyi performans gösteren öğrencileri belirleyebilirsiniz. En sonunda konu testini cevaplandırabilirsiniz.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi sunularına göz atmak için buraya tıklayınız.

İletişim Teknolojileri ve İşbirliği konusu, bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde oldukça önemli bir konudur. Bu konuda, öğrencilerin dijital dünyada iletişim kurmaları ve işbirliği yapmaları için gerekli olan temel becerileri öğrenmeleri amaçlanmaktadır.

İletişim teknolojileri, bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) olarak da adlandırılan bir alanı kapsar. Bu teknolojiler, bilgi ve verilerin elektronik ortamda iletilmesini, depolanmasını ve işlenmesini sağlar. İletişim teknolojileri, internet, e-posta, sosyal medya, video konferans, anlık mesajlaşma, telefon ve diğer dijital araçlar gibi birçok araç ve platformu içerir.

İşbirliği, birçok kişinin birlikte çalışarak bir hedefe ulaşmalarını ifade eder. Dijital dünyada işbirliği yapmak için, öğrencilerin iletişim teknolojilerini doğru bir şekilde kullanarak iletişim kurmayı ve birlikte çalışmayı öğrenmeleri gerekmektedir.

Bu konuda, öğrencilere öncelikle dijital güvenlik ve gizlilik konularında bilgi verilir. Ardından, çevrimiçi etik ve davranış kuralları hakkında bilgilendirme yapılır. Öğrencilere, dijital dünyada sağlıklı bir şekilde iletişim kurmanın ve işbirliği yapmanın yolları öğretilir. Öğrenciler, bu konuda ekip çalışmaları ve projeler yaparak, iletişim teknolojileri ve işbirliği becerilerini uygulamalı olarak öğrenirler. Bu sayede, dijital dünyada etkili bir şekilde iletişim kurarak işbirliği yapabilme becerileri kazanırlar.

Umarım bu açıklamalar, İletişim Teknolojileri ve İşbirliği konusuna giriş yapmanıza yardımcı olmuştur. Eğer başka sorularınız varsa, sormaktan çekinmeyin.

Şimdi konu kazanımlarını inceleyelim.

KAZANIMLAR

  • BT.6.3.3.1. Farklı ve eş zamanlı iletişim sürecini kavrar.
  • BT.6.3.3.2. Farklı ve eş zamanlı olarak kullanılan iletişim teknolojilerini sınıflandırır.
  • BT.6.3.3.3. Forum ve sohbet araçlarını listeler.
  • BT.6.3.3.4. Sesli ve görüntülü iletişim araçlarını listeler.
  • BT.6.3.3.5. İletişim süreci açısından araçlar arasındaki farklılıkları tartışır.
  • BT.6.3.3.6. İhtiyaca göre doğru iletişim aracını seçerek etkili biçimde kullanır.

İletişim Araçları Çalışma Kağıdı

Öğrencilerin eş zamanlı ve farklı zamanlı iletişim araçlarını hangi grupta olduğunu işaretleyeceği bir çalışma kağıdıdır.

Video: Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Hem eğitici hem öğretici hem de eğlenceli animasyon video. İzleyelim, öğrendiklerimizi pekiştirelim.

İletişim Araçları Bulmaca

Sağda verilen iletişim araçlarını bulmaca içinde bularak işaretleyelim.

Senkron VE Asenkron İletişim Araçları Eşleştirme

İletişim Araçları Eşleştirme

İletişim araçları zaman ve yer kavramına göre gruplandırılabilir. Aşağıdaki iletişim ortamlarını ve araçlarını uygun bölüme yerleştiriniz.


Çoktan Seçmeli Sınav

KONU TESTİ

YAPRAK TEST

NOT: Bu çalışma kağıtları, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün https://tegm.meb.gov.tr/www/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-icin-hazirlanan-materyaller-ogretmen-ile-ogrencilerimiz-kullanimina-sunulmustur/icerik/476 sayfasındaki Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’na uygun olarak hazırlanan materyaller ile uyumludur.

MEB tarafından yayımlanan diğer tüm Bilişim Teknolojileri ve Yazılım materyallerinin bulunduğu ilgili sayfaya yukarıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM Kitabı

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et