6. Sınıf

6. Sınıf Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi

6. sınıf 1. dönem konusu olan Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi ile ilgili çalışma kağıtlarıdır. PDF formatında hazırladım.

Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi konusu, 1. ÜNİTE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ içinde yer alır.

Öncelikle konu kazanımlarını vermek istiyorum.

KAZANIMLAR

  • BT.6.1.1.1. Bilişim teknolojilerinin günlük yaşamdaki önemini değerlendirir.
  • BT.6.1.1.2. Bilgisayarların akıllı davranış modellerini kullanma biçimlerini açıklar.
  • BT.6.1.1.3. Bilişim teknolojilerinin beden ve ruh sağlığına etkilerini yorumlar.
  • BT. 6.1.1.4. Bilişim teknolojilerinin sosyal ve kültürel hayata katkılarını ve risklerini örnekler üzerinden tartışır.

Günlük Yaşamda Bilişim Teknolojileri Çalışma Kağıdı

Bu çalışma kağıdını “BT.6.1.1.1. Bilişim teknolojilerinin günlük yaşamdaki önemini değerlendirir.” kazanımı için hazırladım.

MEB tarafından yayınlanan 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmen Rehberi ve öğrenci materyalleri arasında yer alan “Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Kullanım Alanları Posteri“nden yararlandım. Posterdeki bilişim teknolojileri kullanım alanlarının adlarını temizleyerek bir çalışma kağıdı formu verdim. Yazıcıdan çıktı alıp çoğaltarak derste kullanabilir veya etkileşimli tahtaya yansıtıp kullanabilirsiniz.

Bilişim Teknolojileri Kullanım Alanları Çalışma Kağıdı

Bu çalışma kağıdını “BT.6.1.1.1. Bilişim teknolojilerinin günlük yaşamdaki önemini değerlendirir.” kazanımı için hazırladım.

Bu çalışma kağıdında bilişim teknolojilerinin kullanım alanları arasında yer alan eğitim, iletişim, eğlence ve bankacılık sektörlerine yer verdim. Bu dört sektörde kullanılan teknolojileri altta karışık bir şekilde verdim. Öğrencilerden bu teknolojileri doğru alana yazmalarını istiyoruz. İster yazıcıdan çıktı alıp çoğaltarak öğrencilere dağıtabilir, isterseniz etkileşimli tahtaya yansıtarak ekran üzerinde yazmalarını sağlayabilirsiniz.

Yerli ve Milli Teknolojilerimiz Çalışma Kağıdı

Bu etkinlik ile tasarladığımız, ürettiğimiz ve geliştirdiğimiz terli ve milli teknolojilere dikkat çekmek istedim. 12 adet teknolojik ürün yer alan bu çalışma kağıdındaki yerli ve milli teknolojilerimizi bulup işaretleyelim.

Keyifli bir etkinlik olduğu kanısındayım. Dileyen arkalı önlü çıktısını alarak kağıt üzerinde işaretleme yapabilir.

Video: Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Video içinde ele aldığım konu başlıkları şunlardır:

  • Bilgi ve iletişim teknolojileri araçları nelerdir?
  • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin faydaları nelerdir?
  • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım alanları nelerdir?

Haydi izleyelim, öğrendiklerimizi tekrar edelim.

Video: Çağımızın Teknolojik Yenilikleri

Çağımızın Teknolojik Yenilikleri ile ilgili hazırladığım özet animasyon video. Bu videoda yeni ve gelecek teknolojilere dair örnekler sundum. Yapay zeka, esnek ekranlar, drone, insansız hava araçları, giyilebilir teknolojilere örnekler yer alıyor. Öğrencilerimizin keyifle izleyeceği bir video olduğunu düşünüyorum. İzleyelim, öğrenelim.

Video: Nesnelerin İnterneti

6. sınıflar için seslendirerek hazırladığım “Nesnelerin İnterneti” konulu animasyon videoda ilgili teknolojilere örnekler sundum. İzleyelim, öğrenelim.

Video: Teknolojinin Etkileri

Teknoloji bağımlılığı sebebiyle yeni kavramlar gelişmiştir. Günümüzde eskiden olmayan bağımlılık türlerini görmek artık mümkün. İşte bu kavramları derste öğrendikten sonra aşağıda sizler için hazırladığım videoyu izleyerek öğrendiklerimizi hatırlayalım.

KONU TESTİ

Bilişim Teknolojileri 6. Sınıf öğrencileri için konu testi, 20 sorudan oluşuyor. Bu testi çözerek Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yazılı sınavına daha iyi hazırlanabilirsiniz.

Konu testi, MEB Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf müfredatına ve kazanımlarına uygundur.

“Sıfır Atık” kapsamında kağıt kullanımını azaltmak için testleri çevrim içi çözebiliriz.


Testin tamamını çözdükten sonra aldığınız puanı görüntüleyebilirsiniz.

YAPRAK TEST

Kağıt üzerinde test çözmek isteyenleri unutmadım. Dileyen aşağıda paylaştığım 10 sorudan oluşan testi, yaprak test olarak bilgisayarınıza indirip çıktı alabilir ve çözebilir.

Öneri, fikir ve katkılarınızı yorum olarak bekliyorum. Faydalı olması dileğiyle…

NOT: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi sunularına göz atmak için buraya tıklayınız.

NOT: Bu çalışma kağıtları, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün https://tegm.meb.gov.tr/www/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-icin-hazirlanan-materyaller-ogretmen-ile-ogrencilerimiz-kullanimina-sunulmustur/icerik/476 sayfasındaki Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’na uygun olarak hazırlanan materyaller ile uyumludur.

MEB tarafından yayımlanan diğer tüm Bilişim Teknolojileri ve Yazılım materyallerinin bulunduğu ilgili sayfaya yukarıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et