5. Sınıf

5. Sınıf Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi

5. sınıf 1. dönem konusu olan Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi ile ilgili çalışma kağıtlarıdır. PDF formatında hazırladım.

Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi konusu, 1. ÜNİTE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ içinde yer alır.

Öncelikle konu kazanımlarını vermek istiyorum.

KAZANIMLAR

  • BT.5.1.1.1. Bilişim teknolojilerine ilişkin temel kavramları açıklar.
  • BT.5.1.1.2. Geçmişten günümüze bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişimi fark eder.
  • BT.5.1.1.3. Farklı bilişim teknolojilerinin olumlu ve olumsuz yönlerini tartışır.
  • BT.5.1.1.4. Bilişim teknolojilerini kullanmanın beden ve ruh sağlığı üzerindeki etkilerini ve olası belirtilerini açıklar.
BT kazanımların yapısı

Kazanımların Yapısı

Kazanımların yapısı yanda şematik olarak gösterilmiştir.

Kazanımlar; sınıf düzeyi, ünite numarası, konu numarası ve kazanım numarası esas alınarak numaralandırılmıştır.

Kare Bulmaca Çalışma Kağıdı

Bu kare bulmaca çalışma kağıdını “BT.5.1.1.1. Bilişim teknolojilerine ilişkin temel kavramları açıklar.” kazanımı için hazırladım.

Çocuklar bulmacaları sever. İlk hafta öğrenilen, bilişim teknolojilerine ilişkin temel kavramları, kare bulmaca etkinliği ile pekiştirebiliriz. BT sınıfı olmayan okullarda, ders etkinliği olarak bu kare bulmaca çalışma kağıdı yapılabilir. Hem eğlenceli hem pekiştirici bir etkinlik olarak kullanılabilir.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Çalışma Kağıdı

Bu kare bulmaca çalışma kağıdını “BT.5.1.1.1. Bilişim teknolojilerine ilişkin temel kavramları açıklar.” ve “BT.5.1.1.2. Geçmişten günümüze bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişimi fark eder.” kazanımları için hazırladım.

Bu çalışma kağıdı boşluk doldurma, kısa uçlu ve eşleştirme soru tiplerini içeriyor. Konuyu iyi kavradıysak farklı soru türlerini içeren bu etkinliği kolaylıkla yapabiliriz. Yaparken de keyif alacağınızı düşünüyorum.

BT sınıfı olmayan okullarda, bu çalışma yaprağının yazıcıdan çıktısını dağıtabiliriz.

Bilişim Devleri Çalışma Kağıdı

Bu sözcük tarama çalışma kağıdını “BT.5.1.1.2. Geçmişten günümüze bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişimi fark eder.” kazanımı için hazırladım.

Çocuklar sözcük tarama etkinliklerini seviyor. Bu sözcük tarama etkinliği ile bilişim teknolojilerinin gelişimine katkı sağlayan bilim insanları ve önemli bilişim değerlerine yer verdim. Sözcük tarama etkinliğinin altında yer alan bilişim teknolojilerinin gelişimine katkı sağlayan ünlü kişilerden birkaçının adı yer alıyor. Buraya, 1-2 cümle ile bu kişiler hakkında araştırma yapılarak bilgi yazılabilir. BT sınıfı olmayan okullarda, bilişim devleri çalışma kağıdı ile derste etkinlik olarak yapılabilir. Eğlenceli bir etkinlik olacağını düşünüyorum.

Teknolojik Gelişmeler Çalışma Kağıdı

Bu sözcük tarama çalışma kağıdını “BT.5.1.1.3. Farklı bilişim teknolojilerinin olumlu ve olumsuz yönlerini tartışır.” kazanımı için hazırladım.

Bu çalışma kağıdında öğrencilerimizden açık uçlu sorularla, teknolojilerin olumlu ve olumsuz yönlerini yazmalarını istiyoruz. Ayı zamanda bazı durumların, teknolojinin toplumsal ilişkiler üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkilerini belirlemelerini sağlıyoruz. Açık Uçlu ve Doğru/Yanlış soru tipleri, öğrenilenleri analiz etmede en etkili kullanılan ölçe ve değerlendirme türlerindendir.

Video: Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Video içinde ele aldığım konu başlıkları şunlardır:

  • Bilgi ve iletişim teknolojileri araçları nelerdir?
  • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin faydaları nelerdir?
  • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım alanları nelerdir?

Haydi izleyelim, öğrendiklerimizi tekrar edelim.

Video: Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi

Konuyu işledikten sonra konuyu özetleyen bir animasyon video ile öğrendiklerimizi hatırlayabiliriz. Hazırladığım bu animasyon video ile Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi konusu özet olarak sunulmuştur. İzleyelim, öğrendiklerimizi tekrar edelim.

Video: Bilişim Teknolojilerinin Gelişimine Katkı Sağlayan İnsanlar

Dünyanın son yüzyıldaki hızlı değişimin öncü alanlarından birisi bilişim teknolojileridir. Bu alanın gelişmesine etki eden insanlar da yakın tarihte haklı adını sıklıkla duyurmaktadır. Bilişim teknolojilerine katkı sağlayanlar aynı zamanda dünyanın en zengin insanları arasında yer almaktadır. İşte önemli örneklerden derleyerek hazırladığım bu video ile öğrendiklerimizi hatırlayalım.

Hacivat ve Karagöz: Karagöz’ün Telefonu

Bilişim Teknolojilerinin Kullanım Alanları Eşleştirme

Sırasıyla ekranda size verilen bilişim teknolojileri araçlarını fare sol tuşu ile sürükleyerek uygun alana taşıyarak eşleştiriniz.

Teknolojinin Faydaları ve Zararları

Ekranda gösterilen ifadelerden teknolojinin olumlu yanlarını olumlu kısmına, olumsuz yanlarını olumsuz kısmına sürükle!

Bilişim Tarihine İmza Atmış Ünlü Girişimciler

Etkileşimli bir etkinlik çözmeye ne dersiniz? Bilişim tarihine adını yazdırmış ve yön vermiş ünlü kişileri biliyor musunuz? Aşağıdaki etkinlikte yer alan açıklamaları doğru kişilerle eşleştirebilir misin? Eşleştirmek için fare sol tuşuyla ilgili öğeyi sürükleyerek doğru öğeye tuttur.

KONU TESTİ

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için konu testi olarak hazırladım. Test, 20 sorudan oluşuyor. Bu testi çözerek Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Sınavına daha iyi hazırlanabilirsiniz.

Konu testi, MEB Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf müfredatına ve kazanımlarına uygundur.

“Sıfır Atık” kapsamında kağıt kullanımını azaltmak için testleri çevrim içi çözebiliriz.


Testin tamamını çözdükten sonra aldığınız puanı görüntüleyebilirsiniz.

YAPRAK TEST

Kağıt üzerinde test çözmek isteyenleri unutmadım. Dileyen aşağıda paylaştığım 10 sorudan oluşan testi, yaprak test olarak bilgisayarınıza indirip çıktı alabilir ve çözebilir.

Öneri, fikir ve katkılarınızı yorum olarak bekliyorum. Faydalı olması dileğiyle…

NOT: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi sunularına göz atmak için buraya tıklayınız.

NOT: Bu çalışma kağıtları, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün https://tegm.meb.gov.tr/www/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-icin-hazirlanan-materyaller-ogretmen-ile-ogrencilerimiz-kullanimina-sunulmustur/icerik/476 sayfasındaki Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’na uygun olarak hazırlanan materyaller ile uyumludur.

MEB tarafından yayımlanan diğer tüm Bilişim Teknolojileri ve Yazılım materyallerinin bulunduğu ilgili sayfaya yukarıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et