5. Sınıf

5. Sınıf Araştırma

5. sınıf 1. dönem konusu olan Araştırma ile ilgili hazırladığım çalışma kağıtları, konu testi ve videoları paylaşıyorum.

Araştırma konusu, 1. ÜNİTE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ içinde yer alır. Bu konuda öğrencilerin, ulaşılan bilgilerin doğruluğu konusunda şüpheci yaklaşımlarla farklı kaynaklardan sorgulama yapmaları sağlanır. Bilgi kirliliği konusunda duyarlı davranmanın gerekliliği vurgulanır

Okulumuzda BT sınıfı varsa bu konuyu, uygulama etkinlikleriyle işleyelim. Özellikle arama motorlarını kullanarak araştırma yapılması sağlanmalı. Öğrencilerin internet üzerinden ulaştıkları bilgilerin güvenilir olup olmadığını anlaması için “Web site değerlendirme Formu”nu kullanalım.

Web Değerlendirme Afişi”ni öğrencilerimize göstererek tanıtalım. Okulda uygun görülen bir alana asarak öğrencilerimizi yönlendirelim ve ders dışındaki zamanlarda da afişi incelemelerini isteyelim.

MEB tarafından yayımlanan bu materyallere erişmek için aşağıdaki görsele tıklayın.

bty ders materyalleri

İnternetteki bilgilerin kullanılmasında bazı kuralların olduğunu ve kaynak göstermenin önemini vurgulayalım. Şimdi konu kazanımlarına bakalım.

KAZANIMLAR

  • BT.6.3.2.1. Arama motorlarını kullanarak ileri düzeyde araştırma yapar.
  • BT.6.3.2.2. Bilgiye ulaşırken zararlı ve gereksiz içerikleri ayırt eder.
  • BT.6.3.2.3. Bilgi yönetimi kavramını ve önemini ifade eder.
  • BT.6.3.2.4. EBA üzerinden farklı içeriklere erişim sağlar.
BT kazanımların yapısı

Kazanımların Yapısı

Kazanımların yapısı yanda şematik olarak gösterilmiştir.

Kazanımlar; sınıf düzeyi, ünite numarası, konu numarası ve kazanım numarası esas alınarak numaralandırılmıştır.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi sunularına göz atmak için buraya tıklayınız.

İnsanlar İnterneti Ne Amaçla Kullanıyor? Çalışma Kağıdı

Bu çalışma kağıdını “BT.6.3.2.2. Bilgiye ulaşırken zararlı ve gereksiz içerikleri ayırt eder.” kazanımı için hazırladım.

Bu çalışma kağıdı ile öğrencilerin, sınıf içi araştırma yapmalarını istiyoruz. Sınıf arkadaşlarının zamanlarının çoğunu internette ne yaparak geçirdiğini öğrenmelerini istiyoruz. Hangi web sitelerini ziyaret ediyorlar? Ne kadar süre harcıyorlar? Yüzyüze görüşmeler sonucunda elde ettikleri verileri çalışma kağıdına dökmelerini sağlayalım. Çalışma yaprağını indirip yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz.

Internet ve World Wide Web Çalışma Kağıdı

Internet Adreslerini Ne Kadar Tanıyoruz Çalışma Kağıdı

VİDEO: İnternette Aramayı Öğreniyorum

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. sınıflar için hazırladığım “İnternette Aramayı Öğreniyorum” adlı animasyon video.

VİDEO: İnternet Terim Kartları

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. sınıflar için hazırladığım sesli “İnternet Terim Kartları” animasyon video.

VİDEO: İnternet Adreslerinin Yapısı

Videoda internet adreslerinin yapısı ve oluşumu hakkında bilgi verdim.

KONU TESTİ

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için konu testi olarak hazırladım. Test, 10 sorudan oluşuyor. Buna bağlı olarak bu testi çözerek Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yazılı sınavına hazırlanabilirsiniz.

Konu testi, MEB Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf müfredatına ve kazanımlarına uygundur.

“Sıfır Atık” kapsamında kağıt kullanımını azaltmak için testleri çevrim içi çözebiliriz.

YAPRAK TEST

Kağıt üzerinde test çözmek isteyenleri unutmadım. Görüldüğü üzere dileyen aşağıda paylaştığım 10 sorudan oluşan yaprak testi, bilgisayarınıza indirip çıktı alabilir ve çözebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle. Değerli yorumlarınızı da bekliyorum. Son olarak bir teşekkürü çok görmezseniz sevinirim.

NOT: Bu çalışma kağıtları, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün https://tegm.meb.gov.tr/www/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-icin-hazirlanan-materyaller-ogretmen-ile-ogrencilerimiz-kullanimina-sunulmustur/icerik/476 sayfasındaki Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’na uygun olarak hazırlanan materyaller ile uyumludur.

MEB tarafından yayımlanan diğer tüm Bilişim Teknolojileri ve Yazılım materyallerinin bulunduğu ilgili sayfaya yukarıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM Kitabı

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin