5. Sınıf

5. Sınıf Gizlilik ve Güvenlik

5. sınıf 1. dönem konusu olan Gizlilik ve Güvenlik ile ilgili hazırladığım çalışma kağıtları, konu testi ve videoları paylaşıyorum.

Gizlilik ve Güvenlik konusu, 2. ÜNİTE ETİK ve GÜVENLİK içinde yer alır. Yeni müfredata göre 7. hafta işlediğimiz bu konunun kendi ders akışımı aşağıya güncel olarak ekliyorum. Hazırladığım ve kullandığım materyalleri de paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bunu yaparken Öğretmen Rehberine paralel ilerliyorum. Sonuç olarak kendi öğrenci seviyenize göre ders akışını ayarlayabilirsiniz.

Şimdi konu kazanımlarına bakalım.

KAZANIMLAR

  • BT.5.2.3.1. Gizlilik açısından önemli olan bileşenleri belirler.
  • BT.5.2.3.2. Gizli kalması gereken bilgi ile paylaşılabilecek bilgiyi ayırt eder.
  • BT.5.3.3.3. E-posta hesabı oluşturur ve bu hesabını iletişim kurmada kullanır.
BT kazanımların yapısı

Kazanımların Yapısı

Kazanımların yapısı yanda şematik olarak gösterilmiştir.

Kazanımlar; sınıf düzeyi, ünite numarası, konu numarası ve kazanım numarası esas alınarak numaralandırılmıştır.

Güçlü Şifre Sunumu

Sunum dosyasını indirebilir ve akıllı tahta aracılığı ile ekrana yansıtabilirsiniz.

Öğretmen Rehberinde yer alan bu materyali mutlaka kullanalım. Bu sunum ile öğrencilerimize güçlü bir şifrenin nasıl olması gerektiği ile ilgili tüm bilgileri verebiliriz.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi sunularına göz atmak için buraya tıklayınız.

VİDEO: GÜÇLÜ ŞİFRE

5. Sınıflar Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yeni öğretim programına göre hazırladığım animasyon video. Video’da “Güçlü Şifre Yazma Kuralları” konusunu özetledim. Haydi izleyelim.

VİDEO: Siber Tuzaklar

Milli Eğitim Bakanlığı ve Google işbirliği ile hazırlanan materyaller arasından yer almaktadır. Karşılaşılabilecek siber tuzaklar hakkında bilgi vermektedir. Bu video, EBA’da bulunuyor. İzlemek için buraya tıklayın.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak MEB tarafından yayımlanan tüm 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Ders Materyalleri’ne erişebilirsiniz.

5. SINIF 1. DÖNEM DERS MATERYALLERİ

VİDEO: Siber Tuzakları Tanıyalım

Hediye, ödül veya para kazandığınızı söyleyen teklifler, kişisel bilgilerinizi isteyen mesajlar ve zincirleme e-posta-mesajlar siber tuzaklara örnektir. Siber tuzakları yakından tanımak için videoyu izleyelim.

Sır Gibi Saklı Etkileşimli Etkinlik

KONU TESTİ

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için konu testi olarak hazırladım. Test, 10 sorudan oluşuyor. Ek olarak bu testi çözerek Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yazılı sınavına hazırlanabilirsiniz.

Konu testi, MEB Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf müfredatına ve kazanımlarına uygundur.

“Sıfır Atık” kapsamında kağıt kullanımını azaltmak için testleri çevrim içi çözebiliriz.

Testin tamamını çözdükten sonra sonucu görüntüleyebilirsiniz.

YAPRAK TEST

Kağıt üzerinde test çözmek isteyenleri unutmadım. Dileyen yukarıdaki yaprak testi, bilgisayarına indirip çıktı alabilir ve çözebilir.

Faydalı olması dileğiyle. Değerli yorumlarınızı da bekliyorum. Bu bağlamda bir teşekkür dahi yorumunuz beni mutlu eder.

NOT: Bu çalışma kağıtları, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün https://tegm.meb.gov.tr/www/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-icin-hazirlanan-materyaller-ogretmen-ile-ogrencilerimiz-kullanimina-sunulmustur/icerik/476 sayfasındaki Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’na uygun olarak hazırlanan materyaller ile uyumludur.

MEB tarafından yayımlanan diğer tüm Bilişim Teknolojileri ve Yazılım materyallerinin bulunduğu ilgili sayfaya yukarıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM Kitabı

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et