5. Sınıf

5. Sınıf Bilgisayar Ağları

5. sınıf 1. dönem konusu olan Bilgisayar Ağları ile ilgili hazırladığım çalışma kağıtları, konu testi ve videoları paylaşıyorum.

Bilgisayar Ağları konusu, 3. ÜNİTE İLETİŞİM, ARAŞTIRMA VE İŞ BİRLİĞİ içinde yer alır. Yeni müfredata göre 8. hafta işlediğimiz bu konunun kendi ders akışımı aşağıya güncel olarak ekliyorum. Hazırladığım ve kullandığım materyalleri de paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bunu yaparken Öğretmen Rehberi klavuzuna paralel ilerliyorum. Kendi öğrenci seviyenize göre ders akışını ayarlayabilirsiniz.

Şimdi konu kazanımlarına bakalım.

KAZANIMLAR

  • BT.5.3.1.1. Bilginin ağlar arasındaki yolculuğunu keşfeder.
  • BT.5.3.1.2. Bilgisayar ağlarına ilişkin temel kavramları ve bilgisayar ağ türlerini açıklar.
  • BT.5.2.3.2. Gizli kalması gereken bilgi ile paylaşılabilecek bilgiyi ayırt eder.
  • BT.5.3.1.3. Bilgisayar ağlarında kullanılan bağlanma teknolojilerini listeler.
BT kazanımların yapısı

Kazanımların Yapısı

Kazanımların yapısı yanda şematik olarak gösterilmiştir.

Kazanımlar; sınıf düzeyi, ünite numarası, konu numarası ve kazanım numarası esas alınarak numaralandırılmıştır.

Bilgisayar Ağları Sunumu

Sunum dosyasını indirebilir ve akıllı tahta aracılığı ile ekrana yansıtabilirsiniz.

Öğretmen Rehberinde yer alan bu materyali özgünleştirerek eklemeler yaptım. Bu sunum ile öğrencilerimize bilgisayar ağı, türleri ve ağ bileşenleri nelerdir? sorularının cevaplarını sunabiliriz.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi sunularına göz atmak için buraya tıklayınız.

VİDEO: BİLGİSAYAR AĞLARI

5. Sınıflar Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yeni öğretim programına göre hazırladığım animasyon video. Video’da “Bilgisayar Ağları” konusunu özetledim. Haydi izleyelim.

VİDEO: İnternet ve Bilgisayar Ağı Türleri

Bu video ile öğrenecekleriniz:

– İnternet Nedir?
– Bilgisayar Ağı Nedir?
– Bilgisayar Ağları Çeşitleri Nelerdir?

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak MEB tarafından yayımlanan tüm 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Ders Materyalleri’ne erişebilirsiniz.

5. SINIF MEB DERS MATERYALLERİ

VİDEO: Verinin Yolculuğu Animasyonu

Bu animasyon sınıf içerisinde etkileşimli kullanılmak üzere hazırlandı. Bu kapsamda belli aralıklarda animasyonun ilerleyişini durdurarak şu açıklamaları yapınız:

  1. Videonun Birinci Arasında: Veri iletiminde ilk olarak ağ kartı üzerinden iletim başlar. Ağ Kartı: Bir bilgisayarın ağ üzerindeki diğer araçlarla veri alış verişini sağlayan iç donanım birimidir.
  2. Videonun İkinci Arasında: Ağ kartından çıkan verinin ağ kablosu yoluyla modeme ulaştırıldığını vurgulayınız ve ağ kablosunun veri alışverişinde önemli bir rolü olduğunu ifade ediniz. Ağ kartından çıkan veri ağ kablosu yolu ile modeme ulaştırılır.
  3. Videonun Üçüncü Arasında: Modemin bilgisayarlar arası veri iletiminde internete bağlanılması için önemli bir araçtır. Modem: Bilgisayarların telefon hattı üzerinden internete bağlanmasını sağlayan elektronik cihaza modem denir.
  4. Videonun Dördüncü Arasında:Bu cihazlardan çıkan dosya modeme hangi yolla iletildi?” sorusunu cevaplayalım. Bu bölümde veri iletimi için kablo yerine sinyaller kullanılır ve bu tür bağlantılara kablosuz ağ denir.
  5. Videonun Beşinci Arasında: Modemden gelen verinin iletimi için telefon hatları kullanılır. İnternet erişiminin oluşabilmesi için servis sağlayıcılara başvuru yapılması gerekir. Servis sağlayıcılara örnek olarak; Türk Telekom, SuperOnline, VodafoneNet, KabloNet vs. verebiliriz.

BİLGİSAYAR AĞLARI ÇALIŞMA KAĞIDI

AĞ BİLEŞENLERİ SEPETİ ÇALIŞMA KAĞIDI

KONU TESTİ

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için konu testi olarak hazırladım. Test, 10 sorudan oluşuyor. Ek olarak bu testi çözerek Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yazılı sınavına hazırlanabilirsiniz.

Konu testi, MEB Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf müfredatına ve kazanımlarına uygundur.

“Sıfır Atık” kapsamında kağıt kullanımını azaltmak için testleri çevrim içi çözebiliriz.

Testin tamamını çözdükten sonra sonucu görüntüleyebilirsiniz.

YAPRAK TEST

Kağıt üzerinde test çözmek isteyenleri unutmadım. Dileyen yukarıdaki yaprak testi, bilgisayarına indirip çıktı alabilir ve çözebilir.

Faydalı olması dileğiyle. Değerli yorumlarınızı da bekliyorum. Bu bağlamda bir teşekkür dahi yorumunuz beni mutlu eder.

NOT: Bu çalışma kağıtları, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün https://tegm.meb.gov.tr/www/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-icin-hazirlanan-materyaller-ogretmen-ile-ogrencilerimiz-kullanimina-sunulmustur/icerik/476 sayfasındaki Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’na uygun olarak hazırlanan materyaller ile uyumludur.

MEB tarafından yayımlanan diğer tüm Bilişim Teknolojileri ve Yazılım materyallerinin bulunduğu ilgili sayfaya yukarıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM Kitabı

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et